AEM Dryflow Pre-Filters are manufactured from a durable micro-screen material and pretreated with a proprietary hydrophobic process designed to prevent splashes of water or mud from saturating your Dryflow air filter.
AEM Dryflow Pre-Filters are manufactured from a durable micro-screen material and pretreated with a proprietary hydrophobic process designed to prevent splashes of water or mud from saturating your Dryflow air filter. AEM Dryflow Pre-filters also stop small dirt particles; yet add little restriction.
AEM Dryflow Pre-Filters are manufactured from a durable micro-screen material and pretreated with a proprietary hydrophobic process designed to prevent splashes of water or mud from saturating your Dryflow air filter. AEM Dryflow Pre-filters also stop small dirt particles; yet add little restriction.
- Made of a durable micro-screen material
- Protects your Dryflow air filter from water and mud
- Also blocks small dirt particles
- Adds very little air restriction
| Attributes | |
| Air Filter Shape | Round Tapered |
| Alternate Part Number | AEM-1-4001 |
| ASIN | B00353M08E |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | No |
| Color | Black |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 9 in (229 mm) |
| Height (in.) | 9.000 in. (229mm) |
| Item Height | 9.000 in. (229mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.000 lbs. (0 kg) |
| Length | 6 in (152 mm) |
| Length (in.) | 6 |
| Length (mm) | 152mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Silicone Treated Polyester |
| Material Used | Silicone Treated Polyester |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Content | 1 DryFlow Pre-Filter Wrap |
| Package Contents | 1 DryFlow Pre-Filter Wrap |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 6.500 in. (165mm) |
| Product Box Length | 4.880 in. (124mm) |
| Product Box Width | 0.880 in. (22mm) |
| Product Style | AEM Wrap |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round Tapered |
| Standard Pack | 1 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0 lb (0 kg) |
| Width | 5.25 in (133 mm) |
| Width (in.) | 5.250 in. (133mm) |
| Wrap Type | PreFilter |
| GTIN | 00024844265814 |