AEM's 21-5011 is ideal for engine swaps when a 4 inch diameter custom air intake is required.
AEM's 21-5011 is ideal for engine swaps when a custom intake is required. It comes with an AEM Dryflow Air Filter, three 4 inch diameter aluminum tube bends, one straight 36 inch long, 4 inch diameter tube, seven couplers, a weld-on mass air flow sensor pad, two brackets and hardware needed to custom build an air intake.
AEM's 21-5011 is ideal for engine swaps when a custom intake is required. It comes with an AEM Dryflow Air Filter, three 4 inch diameter aluminum tube bends, one straight 36 inch long, 4 inch diameter tube, seven couplers, a weld-on mass air flow sensor pad, two brackets and hardware needed to custom build an air intake.
- Engineered to add horsepower and reduce restriction compared to OEM air intakes
- All AEM Air Intakes come with a lifetime DRYFLOW Synthetic air filter with great filtration
- Ideal for engine swaps
- Manufactured in the USA
| Attributes | |
| Air Box Included | No |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Element Washable | Yes |
| Air Filter Height | 9.188 in (233 mm) |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Air Filter Oulet Length | 1.438 in. (37mm) |
| Air Filter Oulet Width | 4.000 in. (102mm) |
| Air Filter Outlet Length | 1.438 in (37 mm) |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Outlet Width | 4 in (102 mm) |
| Air Filter Washable | Yes |
| Alternate Part Number | AEM-21-5011 |
| ASIN | B00C5XB4W8 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Clamp Color | Natural |
| Clamp Color/Finish | Natural |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Quantity | 8 |
| Clamp Style | Regular |
| Clamps Included | 8 |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Coupler Color | Not Applicable |
| Coupler Color/Finish | Not Applicable |
| Couplers Included | None |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Color | Red |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Intake Pipe Color | Raw Aluminum |
| Intake Pipe Color / Finish | Raw Aluminum |
| Intake Pipe Inlet Length | 36 in (914 mm) |
| Intake Pipe Inlet Shape | Round |
| Intake Pipe Inlet Width | 4 in (102 mm) |
| Intake Pipe Material | Aluminum |
| Intake Pipe Outlet Length | 36 in (914 mm) |
| Intake Pipe Outlet Shape | Round |
| Intake Pipe Outlet Width | 4 in (102 mm) |
| Intake Pipe Ports | All intake tube ports needed for the specified applications are included |
| Item Weight | 25.000 lbs. (11.3 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mass Air Flow Sensor Adapter Included | No |
| Mass Air Flow Sensor Included | Mass Air Flow Sensor Adapter Included When Required |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | No, No Filter Oil Required |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 21.000 in. (533mm) |
| Product Box Length | 49.000 in. (1245mm) |
| Product Box Width | 9.750 in. (248mm) |
| Product Style | AEM Cold Air Intake System |
| Replacement Filter | 21-2059DK |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 1 |
| System Type | Cold Air Induction |
| Warranty | None |
| Weight | 25 lb (11.3 kg) |
| GTIN | 00024844332448 |