AEM rubber hose adapters are designed to connect two different diameter air intake tubes for racers, builders and fabricators to create custom ducting for turbocharger systems and air intakes. Constructed from durable EPDM rubber.
AEM rubber hose adapters are designed to connect two different diameter air intake tubes for racers, builders and fabricators to create custom ducting for turbocharger systems and air intakes. AEM hose adapters are constructed from durable EPDM rubber that withstands high heat and resists corrosion from fuel and oil.
AEM rubber hose adapters are designed to connect two different diameter air intake tubes for racers, builders and fabricators to create custom ducting for turbocharger systems and air intakes. AEM hose adapters are constructed from durable EPDM rubber that withstands high heat and resists corrosion from fuel and oil.
- Connects from a 2.75 to a 3 inch diameter tube
- 3 inches long
- Constructed from durable EPDM rubber
- Connects different diameter sized tubing to fit custom applications
| Attributes | |
| Alternate Part Number | AEM-5-273 |
| ASIN | B003EOVKFI |
| Attachment Method | Clamp-On |
| Bend Angle | Straight |
| Burst Strength | N/A |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Center Line Radius | N/A |
| Color | Black |
| Color / Finish | Black, Black |
| Color/Finish | Black |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Black |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 4009110000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inlet Diameter | 2.750 in. |
| Item Weight | 0.200 lbs. (0.1 kg) |
| Leg/Straight Length | N/A |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outlet Diameter | 3.000 in. |
| Overall Height | 3 in (76 mm), 3 in (76 mm), 3.000 in. (76mm) |
| Package Content | 1 Adapter |
| Package Contents | 1 Adapter |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 3.000 in. (76mm) |
| Product Box Length | 3.000 in. (76mm) |
| Product Box Width | 3.000 in. (76mm) |
| Product Style | AEM Coupler/Reducer |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 1 |
| Wall Thickness | 0.180 in. (4.6mm) |
| Warranty | 90 Days |
| Weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 00840879018689 |