AEM silicone hose couplers are designed to connect air intake tubes for racers, builders and fabricators to create custom ducting for turbocharger systems and air intakes. AEM couplers are constructed from reinforced, multi-ply silicone.
AEM silicone hose couplers are designed to connect air intake tubes for racers, builders and fabricators to create custom ducting for turbocharger systems and air intakes. AEM couplers are constructed from reinforced, multi-ply silicone that can withstand very high working temperatures.
AEM silicone hose couplers are designed to connect air intake tubes for racers, builders and fabricators to create custom ducting for turbocharger systems and air intakes. AEM couplers are constructed from reinforced, multi-ply silicone that can withstand very high working temperatures.
- Connects 4 inch diameter tubes
- 3 inches long
- Constructed from durable reinforced silicone
- Connects tubing to fit custom applications
| Attributes | |
| Alternate Part Number | AEM-5-400 |
| ASIN | B003EP2RMM |
| Attachment Method | Clamp-On |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | Black and Orange |
| Color / Finish | Black/Orange, Black/Orange |
| Color/Finish | Black/Orange |
| Country of Origin (Primary) | IN |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Black / Orange |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 4009110000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inlet Diameter | 4.000 in. |
| Inside Diameter | 4.000 in. |
| Inside Diameter (in.) | N/A |
| Item Weight | 0.300 lbs. (0.1 kg) |
| Length | 3 in. |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Silicone |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outlet Diameter | 4.000 in. |
| Outside Diameter | N/A |
| Outside Diameter (in.) | 4 |
| Package Content | 1 Coupler |
| Package Contents | 1 Coupler |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 3.000 in. (76mm) |
| Product Box Length | 4.000 in. (102mm) |
| Product Box Width | 4.000 in. (102mm) |
| Product Length | 3.000 in. |
| Product Style | AEM Coupler/Reducer |
| SDR Required Flag | N |
| Size | N/A |
| Standard Pack | 1 |
| Warranty | 90 Days |
| Weight | 0.3 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 00840879018771 |