AEM hump hoses allows for a flexible joint in between air intake and intercooler tubes. Made from durable EPDM rubber, this hump hose coupler can withstand high working temperatures and is corrosion resistant to fuel and oil.
AEM hump hoses allows for a flexible joint in between air intake and intercooler tubes. Made from durable EPDM rubber, this hump hose coupler can withstand high working temperatures and is corrosion resistant to fuel and oil.
AEM hump hoses allows for a flexible joint in between air intake and intercooler tubes. Made from durable EPDM rubber, this hump hose coupler can withstand high working temperatures and is corrosion resistant to fuel and oil.
- Fits 2.75 inch diameter tubes
- 3 inches in length
- Connects two tubes that require some flexibility in the joint
- Constructed from long-lasting and durable EPDM rubber
| Attributes | |
| Alternate Part Number | AEM-5-575 |
| ASIN | B000WD07FI |
| Attachment Method | Clamp-On |
| Bend Angle | Straight |
| Burst Strength | N/A |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Center Line Radius | N/A |
| Color | Black |
| Color / Finish | Black, Black |
| Color/Finish | Black |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Coupler Color | Black |
| Coupler Color/Finish | Black |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Black |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 4009110000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inlet Diameter | 2.75 in (70 mm) |
| Item Weight | 0.200 lbs. (0.1 kg) |
| Leg/Straight Length | N/A |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outlet Diameter | 3.063 in (78 mm) |
| Overall Height | 3 in (76 mm) |
| Package Content | 1 Adapter |
| Package Contents | 1 Adapter |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 3.000 in. (76mm) |
| Product Box Length | 3.050 in. (77mm) |
| Product Box Width | 3.050 in. (77mm) |
| Product Style | AEM Coupler/Reducer |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 1 |
| Wall Thickness | 0.180 in. (4.6mm) |
| Warranty | 90 Days |
| Weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 00024844332752 |