StrobeLink® Long Y-Splitter adapter for perimeter strobe light installations. Enables clean, plug-and-play splitting of a single StrobeLink® harness output to two perimeter strobe lights. (1 EA)
To get the most out of your harness, check out the full lineup of StrobeLink®-compatible products. These include perimeter strobe lights, mounting brackets, extension harnesses, and more. The lights provide industry-leading visibility in many different color options. Most StrobeLink® mounting brackets enable no-drill installations, such as the patented grille brackets that create a clean, integrated strobe light setup.
To get the most out of your harness, check out the full lineup of StrobeLink®-compatible products. These include perimeter strobe lights, mounting brackets, extension harnesses, and more. The lights provide industry-leading visibility in many different color options. Most StrobeLink® mounting brackets enable no-drill installations, such as the patented grille brackets that create a clean, integrated strobe light setup.
- • Expand StrobeLink® - Splits one connection point into two with a 7'10" reach
- • Plug-and-Play Installation - Easily add more perimeter strobe lights to existing StrobeLink® setups
- • Premium OFC Wiring - Oxygen-free copper conductors ensure reliable power delivery
- • PVC-Sheathed Cables - Durable harness construction built for demanding environments
- • IP69K Weather-Resistant Connections - Designed to withstand harsh weather and jobsite conditions
- • UL, cUL, and RoHS Compliant - Engineered to meet strict safety and quality standard
| Attributes | |
| Adapter Type | Y Splitter, Y Splitter |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Compliance | RoHS, UL2517, UL2517, UL VW-1 & CUL FT1, ROHS, UL2517, UL VW-1 & CUL FT1, ROHS |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP69K, IP69K, IP69K |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Maximum Amperage | 5A, 5, 5A |
| Maximum Temperature | 105°C / 221°F, 221, 105°C / 221°F |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Voltage | 12V DC |
| Perimeter Strobe Connection Quantity | 2, 2 |
| SDR Required Flag | N |
| Terminal Type | 5 pin circular waterproof connectors, 5 pin circular waterproof connectors, 5-Pin Connectors |
| Voltage | 12 to 24, 12-24 DC Voltage |
| Warranty | 5-Year Warranty |
| Warranty Time | 5 |
| Wire Colors | Black, Red, White, Grey, Yellow, Black, Red, White, Grey, Yellow, Black, Red, White, Gray, Yellow |
| Wire Material | PVC Insulation to UL2517, Tinned Copper Strands, PVC Insulation to UL2517, Tinned Copper Strands, Stranded Tinned OFC (Oxygen-Free Copper) |
| Wire Quantity | 5, 1 |
| GTIN | 00793888987081 |