2-1/16in. OIL TEMP; 100-250 F; ELECTRIC; HOONIGAN
An engine running a high oil temperature will fail, as proven time and time again. Monitoring this critical parameter ensures that you are running the correct weight oil and that your oil cooling system is performing properly. Highly accurate and durable thanks to AutoMeter's patented air core meter movement, a single wire, 1/8 in. NPT temperature sender is included.
An engine running a high oil temperature will fail, as proven time and time again. Monitoring this critical parameter ensures that you are running the correct weight oil and that your oil cooling system is performing properly. Highly accurate and durable thanks to AutoMeter's patented air core meter movement, a single wire, 1/8 in. NPT temperature sender is included.
- Hoonigan Electric Oil Temperature Gauge
| Attributes | |
| Adapters Included | Yes |
| Add-On Part | N/A |
| Analog Or Digital | Analog |
| Anti-Glare Enclosure Included | No |
| ASIN | B018AIHA92 |
| Bezel Color | Brushed Aluminum |
| Bezel Style | Monster |
| Bulb Technology | Incandescent |
| Bulb Type | Incandescent |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dial (Face Color) | Black |
| Electric Or Mechanical | Electric; Air-Core |
| Emission Code | Legal US |
| Face Color | Black, Black |
| Font Color | Black |
| Gauge Size | 2.0625 in., 52.4mm |
| Gauge Size (in.) | 2.0625 |
| Gauge Size (mm) | 52.4 |
| Gauge Type | Oil Temperature |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9025198080 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hole Size | 52.4mm |
| Lens | Flat Clear |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lighting Color | White Incandescent |
| Lighting Type | Incandescent |
| Measurement | US |
| Movement Type | Electric Air-Core |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number Color | Black |
| Outer Bezel Diameter | 2.250 in. |
| Pointer Color | Fluorescent Red |
| SDR Required Flag | N |
| Sending Unit Included | Yes |
| Size | 2.3125 in. |
| Size (in.) | 2-1/16 |
| Standard Pack | 24 |
| Sweep | Short |
| Temperature | 100-250° F |
| Type | Electrical |
| Voltage | 8-18 V |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00046074159688 |