2-5/8in. FUEL PRESSURE W/ISOLATOR; 0-15 PSI; CARBON FIBER
Seeing the exact fuel pressure on your vehicle can mean the difference between extracting the most performance safely and expensive failures. AutoMeter's Mechanical Fuel Pressure Gauge will precisely measure your exact fuel pressure at levels of accuracy previously unheard of even in professional gauges. Designed for carbureted applications, a simple -4an connection makes installation easy. Don't take chances with your investment; a precise fuel pressure gauge could be the cheapest insurance you've ever bought. For the safety of the operator, a fuel pressure isolator is included.
Seeing the exact fuel pressure on your vehicle can mean the difference between extracting the most performance safely and expensive failures. AutoMeter's Mechanical Fuel Pressure Gauge will precisely measure your exact fuel pressure at levels of accuracy previously unheard of even in professional gauges. Designed for carbureted applications, a simple -4an connection makes installation easy. Don't take chances with your investment; a precise fuel pressure gauge could be the cheapest insurance you've ever bought. For the safety of the operator, a fuel pressure isolator is included.
- Advanced Air-Core Movement
- Precision Movement And Extreme Accuracy
- Ultimate High Performance Dial Face Look
- 1 Year Limited Warranty
- Incl. Bulb; Socket Assembly; Red/Green Bulb Covers
- Incl. 4 ft. Braided Stainless Steel Hose
- Use of Isolator Allows Gauge To be Mounted In Vehicle
- Incl. Mounting Hardware/Installation Instructions
| Attributes | |
| Add-On Part | N/A |
| Analog Or Digital | Analog |
| ASIN | B000JJNSAQ |
| Attachment Method | Panel |
| Bezel Color | Bright Anodized |
| Bezel Style | Super Bezel |
| Block Adapter Included | No |
| Bulb and Socket Number | 3220 |
| Bulb Technology | Incandescent |
| Bulb Type | Incandescent |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dial (Face Color) | Carbon Fiber |
| Electric Or Mechanical | Mechanical |
| Emission Code | Legal US |
| Face Color | Carbon Fiber, Carbon Fiber |
| Fuel Line Adapter Included | No |
| Gauge Adapter Included | No |
| Gauge Diameter (in.) | 2.625 |
| Gauge Size | 2.625 in., 66.7mm |
| Gauge Size (in.) | 2.625 |
| Gauge Size (mm) | 66.7 |
| Gauge Type | Fuel Pressure w/ Isolator |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9026200000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hole Size | 2.625 in., 66.7mm |
| Illuminated | Yes |
| Lens | Flat Clear |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Covers Number | 3244/3215 |
| Lighting Color | White Incandescent |
| Lighting Type | Incandescent |
| Liquid Filled | No |
| Measurement | US |
| Mounting | Panel |
| Mounting Bracket Number | 3245 |
| Movement Type | Mechanical |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number Color | Yellow and White |
| Outer Bezel Diameter | 2.875 in. |
| Pointer Color | Silver |
| Pressure | 0-15 PSI |
| SDR Required Flag | N |
| Size | 2.625 in. |
| Size (in.) | 2-5/8 |
| Standard Pack | 18 |
| Sweep | Full |
| Tube Style | Braided Stainless Steel |
| Tubing Length (ft.) | 4 ft. |
| Voltage | 8-18 V |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00046074048135 |