2-1/16in. OIL TEMPERATURE; 100-260 ; ELITE; W/O PRO-CONTROL
One of the single most important factors in determining how your engine performs (and how long it performs between rebuilds) is proper oil temperature during operation. Knowing your exact temp allows you to make sure you've got the proper oil weight and cooling capacity. Using AutoMeter's advanced 1/8 in. NPT two wire temperature transducer, you can be assured of the most accurate possible readings of the life blood of your engine. The advanced Digital Stepper Motor Drive keeps needle movement smooth and precise. A direct plug in wiring harness is included for ease of installation.
One of the single most important factors in determining how your engine performs (and how long it performs between rebuilds) is proper oil temperature during operation. Knowing your exact temp allows you to make sure you've got the proper oil weight and cooling capacity. Using AutoMeter's advanced 1/8 in. NPT two wire temperature transducer, you can be assured of the most accurate possible readings of the life blood of your engine. The advanced Digital Stepper Motor Drive keeps needle movement smooth and precise. A direct plug in wiring harness is included for ease of installation.
- 7 User Selectable Colors To Match Visual Preferences Of Driver And Visibility Conditions
- Digital Stepper Motor Electric Instruments Provide Unmatched Accuracy
- The Accuracy Of Digital Stepper Motor Gauges Is Increased By Utilizing A Self Calibration Sequence During Power Up
- This Variant Gauge Is NASCAR Approved
- Eliminates The Pro-Control Output And Wiring Present On The Standard Production
- Set Custom Alert High And Low Points and Receive Warning Notification To Highlight The Need For Driver Attention
- Acquire Data For Later Review With One-Touch Peak Recall Functionality
- Gauge Kit Includes 1/8 in. NPT Temperature Sender; 3/8 in. And 1/2 in. NPT Adapters
- Includes Wiring Harness; Mounting Hardware; Instructions For Installation
- 12 And 16 Volt Compatible; Compatible w/Nearly Every Street Car Or Race Car Electrical System
| Attributes | |
| Adapters Included | Yes |
| Add-On Part | N/A |
| Analog Or Digital | Analog |
| Anti-Glare Enclosure Included | No |
| Bezel Color | Brushed Aluminum |
| Bezel Style | Super Bezel |
| Bulb Technology | LED |
| Bulb Type | LED |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dial (Face Color) | Black |
| Electric Or Mechanical | Electric; Digital Stepper Motor |
| Emission Code | Legal US |
| Face Color | Black |
| Font Color | White |
| Gauge Size | 2.0625 in., 52.4mm |
| Gauge Size (in.) | 2.0625 |
| Gauge Size (mm) | 52.4 |
| Gauge Type | Oil Temperature |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9025198080 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hole Size | 0.0625 in., 52.4mm |
| Lens | Flat Clear |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lighting Color | 8 User Selectable Colors |
| Lighting Type | LED |
| Measurement | US |
| Movement Type | Electric Digital Stepper Motor |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number Color | White |
| Outer Bezel Diameter | 2.250 in. |
| Pointer Color | Fluorescent Red |
| SDR Required Flag | N |
| Sending Unit Included | Yes |
| Size | 2.062 in. |
| Size (in.) | 2.062 Inch |
| Standard Pack | 24 |
| Sweep | Full |
| Temperature | 100-260° F |
| Type | Electrical |
| Voltage | 8-18 V |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00046074141744 |