2-1/16in. WATER TEMPERATURE; 120-240 F; COBALT
Engines don't like high water temperatures, Heat is the enemy of performance and reliability. Keep tabs on your temps with the most accurate, quickest responding water temperature gauge on the market. AutoMeter's advanced bourdon tube meter movement provides unparalleled performance in the most demanding applications. A 6' capillary tube and 1/2 in. NPT mounting nut are included.
Engines don't like high water temperatures, Heat is the enemy of performance and reliability. Keep tabs on your temps with the most accurate, quickest responding water temperature gauge on the market. AutoMeter's advanced bourdon tube meter movement provides unparalleled performance in the most demanding applications. A 6' capillary tube and 1/2 in. NPT mounting nut are included.
- Advanced Blue LED Lighting
- Striking New Look
- Safeguard Against Dangerous Conditions
- 1 Year Limited Warranty
- Mechanical Movement Provides Trusted Accuracy
- No Electrical System Required
- Incl. 1/2 in. NPT Adapter
- Incl. Mounting Hardware/Installation Instructions
| Attributes | |
| Adapters Included | Yes |
| Add-On Part | N/A |
| ASIN | B000CIH9XQ |
| Bezel Color | Bright Anodized |
| Bezel Style | Super Bezel |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dial (Face Color) | Black |
| Emission Code | Legal US |
| Face Color | Black, Black |
| Font Color | White |
| Gauge Size | 2.0625 in., 52.4mm |
| Gauge Size (in.) | 2.0625 |
| Gauge Size (mm) | 52.4 |
| Gauge Type | Water Temperature |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9025198080 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hole Size | 0.0625 in., 52.4mm |
| Lens | Flat Clear |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lighting Color | Blue |
| Lighting Type | LED |
| Measurement | US |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Movement Type | Mechanical |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number Color | White |
| Outer Bezel Diameter | 2.250 in. |
| Pointer Color | Fluorescent Red |
| SDR Required Flag | N |
| Size | 2.3125 in. |
| Size (in.) | 2-1/16 |
| Standard Pack | 24 |
| Temperature | 120-240° F |
| Type | Mechanical |
| Voltage | 12 V |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00046074061325 |