2-1/16in. WATER TEMPERATURE; 100-260 F; NV
Engines don't like high water temperatures, Heat is the enemy of performance and reliability. Keep tabs on your temps with the most accurate, quickest responding water temperature gauge on the market. AutoMeter's advanced 1/8 in. NPT temperature transducer is included as well as a direct plug in wiring harness for ease of installation.
Engines don't like high water temperatures, Heat is the enemy of performance and reliability. Keep tabs on your temps with the most accurate, quickest responding water temperature gauge on the market. AutoMeter's advanced 1/8 in. NPT temperature transducer is included as well as a direct plug in wiring harness for ease of installation.
- Modern Green LED Through-The-Dial Lighting
- Incl. Data Acquisition Grade Temp Sender
- Incl. 1/8 in. NPT Temp Sender
- Incl. 3/8 And 1/2 in. NPT Adapters
- Incl. Mounting Hardware/Instructions
- Digital Stepper Motor Provides Unmatched Accuracy
| Attributes | |
| Adapters Included | Yes |
| Add-On Part | N/A |
| ASIN | B000CILE8M |
| Bezel Color | Bright Anodized |
| Bezel Style | Super Bezel |
| Bulb Technology | LED |
| Bulb Type | LED |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dial (Face Color) | White |
| Electric Or Mechanical | Electric |
| Emission Code | Legal US |
| Face Color | White, White |
| Fitting Type | 0.375 in. NPT and 0.500 in. NPT |
| Font Color | Black |
| Gauge Size | 2.0625 in., 52.4mm |
| Gauge Size (in.) | 2.0625 |
| Gauge Size (mm) | 52.4 |
| Gauge Type | Water Temperature |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9025198080 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hole Size | 0.0625 in., 52.4mm |
| Lens | Flat Clear |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lighting Color | Green |
| Lighting Type | LED |
| Measurement | US |
| Mounting Bracket Number | 2230 |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Movement Type | Electric Digital Stepper Motor |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number Color | Black |
| Outer Bezel Diameter | 2.250 in. |
| Pointer Color | Fluorescent Red |
| SDR Required Flag | N |
| Sending Unit Included | Yes |
| Sending Unit Number | 2252 |
| Size | 2.3125 in. |
| Size (in.) | 2-1/16 |
| Standard Pack | 18 |
| Temperature | 100-260° F |
| Type | Electrical |
| Voltage | 12 V |
| Warranty Time | 12 |
| Wire Harness Number | 5226 |
| GTIN | 00046074073557 |