2-5/8in. WATER TEMPERATURE; 100-260 F; PHANTOM II
Engines don't like high water temperatures, Heat is the enemy of performance and reliability. Keep tabs on your temps with the most accurate, quickest responding water temperature gauge on the market. AutoMeter's advanced 1/8 in. NPT temperature transducer is included as well as a direct plug in wiring harness for ease of installation.
Engines don't like high water temperatures, Heat is the enemy of performance and reliability. Keep tabs on your temps with the most accurate, quickest responding water temperature gauge on the market. AutoMeter's advanced 1/8 in. NPT temperature transducer is included as well as a direct plug in wiring harness for ease of installation.
- Modern White LED Through-The-Dial Lighting
- One-Touch Peak Recall
- Digital Stepper Motor Provides Unmatched Accuracy
- 12 And 16V Compatible
- Incl. Data Acquisition Grade Temp Sender
- Incl. 1/8 in. NPT Temp Sender
- Incl. 3/8 And 1/2 in. NPT Adapters
- Incl. Wiring Harness
- Incl. Mounting Hardware/Instructions
- Set Custom Alerts Specific To Your Vehicle
| Attributes | |
| Adapters Included | Yes |
| Add-On Part | N/A |
| ASIN | B003JZL2W8 |
| Bezel Color | Black |
| Bezel Style | Super Bezel |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dial (Face Color) | White |
| Emission Code | Legal US |
| Face Color | White, White |
| Font Color | Black |
| Gauge Size | 2.625 in., 66.7mm |
| Gauge Size (in.) | 2.625 |
| Gauge Size (mm) | 66.7 |
| Gauge Type | Water Temperature |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9025198080 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hole Size | 2.625 in., 66.7mm |
| Lens | Flat Clear |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lighting Color | White |
| Lighting Type | LED |
| Measurement | US |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Movement Type | Electric Digital Stepper Motor |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number Color | Black |
| Outer Bezel Diameter | 2.875 in. |
| Pointer Color | Fluorescent Red |
| SDR Required Flag | N |
| Sending Unit Included | Yes |
| Sending Unit Number | 2252 |
| Size | 2.625 in. |
| Size (in.) | 2-5/8 |
| Standard Pack | 18 |
| Temperature | 100-260° F |
| Type | Electrical |
| Voltage | 12 V |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00046074078552 |