Features
- Direct fitment compatible with Chevrolet Colorado 2023-2024
- Allows you to mount two SSC1 C1R or SSC2 pods underneath the rear bumper.
- Plug-and-play wiring harness.
- Provides high-power reverse light red accent light and optional 4th brake light (C1R).
- Designed and assembled in USA.
Overview. There are plenty of ways to add light behind your vehicle but the new Stage Series Reverse Light Kit stands out with innovations in both function and ease of use. This kit adds a high-power reverse light additional running light and an optional 4th brake light with the C1R option! It also includes a plug-and-play wiring harness for trouble-free installation. Thanks to Stage Series TIR optic this kit provides a huge amount of extra reverse light.
Plug and Play. This kit is completely plug-and-play. The included trailer harness plugs right into your factory tail light connector for easy installation and operation.
Backlight Functionality. This kit also features a distinctive backlight in a vibrant red color which functions as an additional accent light while driving! The backlight fully illuminates the TIR optic providing a more unique and modern look than the small indicator LEDs found in other products.
SafetyStrobe 4th Brake Light. The C1R option features an additional high-power red function to serve as a powerful 4th brake light. The high-power red functionality activates anytime you apply your brakes adding a 4th brake light to your vehicle.
The C1R also features optional brake light strobing which can be activated in 15-second intervals. By default the C1R will flash three times when the brake lights are initially applied for greater visibility. The SafetyStrobe feature can be easily disabled if desired.
- Allows you to mount SSC1 or SSC2 LED pods underneath the rear bumper
- Plug-and-play wiring harness
- Provides high-power reverse light and red accent light
- Designed and assembled in USA
Information:
Included in the box: Two (2) SSC2 Standard LED Pods One (1) Reverse Light Wiring Harness Mounting hardware Installation guideApplication Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2023-2025 | Chevrolet Colorado |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Base Color | Black |
| Base Material | Steel |
| Bolt Grade | High |
| Bolt Thread Type | Medium |
| Bulbs Included | No, No |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 6000K, 6000K |
| Compliance Rating | SAE J575 Durability Test, SAE J575 Durability Test |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Department of Transportation Approved | No |
| DOT Approved | No |
| Drilling Required | No |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Material | Steel, Steel |
| Intensity (lux) | 700 cd, 700 cd |
| Intrusion Rating | IP67 Weatherproof, IP67 Weatherproof |
| Lens Color | Clear, Clear |
| Lens Material | Polycarbonate, Polycarbonate |
| Lens Width | 3, 3 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Steel, Steel |
| Measured Output (lumens) | 1988 lm, 1988 lm |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-16V |
| SDR Required Flag | N |
| Sheen Level | Matte |
| Street Legal | Yes, Yes |
| Universal Or Specific Fit | Specific, Specific |
| Voltage | 9-16V, 9-16V |
| Warranty Time | 8 |
| Wiring Harness Included | Yes, Yes |
| GTIN | 00195995137753 |