Features
- Adds SAE-compliant fog lights compatible with Ford Mustang 2024.
- OEM appearance with included custom-designed bezel.
- Vehicle-specific harness allows for factory-like operation.
- Distinctive integrated amber backlight.
- Engineered and assembled in USA.
Overview
While some vehicles do not come with a factory fog light option there is still a need for light directly in front of the vehicle to increase visibility in foggy dusty snowy or rainy conditions. Headlights simply weren(TM) t designed to provide this kind of visibility so that(TM) s where we come in. This kit allows you to mount two SAE-compliant fog lamps in the factory bumper while maintaining an OEM appearance thanks to the custom-designed vehicle-specific bezels.
OEM+ Appearance. Our team of in-house engineers have designed two unique bezels to fit perfectly into the factory bumper without cutting or modification. These bezels retain the unique styling of the OEM grilles providing a seamless appearance across the entire bumper. For GT owners we've kept performance in mind ensuring the bezel allows for adequate airflow to the cooling system.
Factory-like Operation. The included harness allows the fog lights to operate automatically just like you'd expect from the factory. By using our vehicle-specific harness the backlight will come on with the parking lights and the main beam will operate just as a factory fog light turning on with the low beams and turning off with the high beams.
- High-performance OEM-grade replacement
- Custom-engineered optic provides extremely wide intense light output
- Distinctive amber backlight
- Road-legal fog light (SAE F3 compliant)
- Plug and play main beam no modification needed
Information:
Included in the box: Two (2) Elite Series Type A fog lamps One (1) Left Hand S650 Mustang Fog Bezel One (1) Right Hand S650 Mustang Fog Bezel One (1) S650 Mustang Add-On Fog Harness Hardware KitApplication Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2024-2025 | Ford Mustang |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Bulbs Included | No, No |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 3000K, 3000K |
| Compliance Rating | SAE J583 Foglamp Beam Pattern, SAE J583 Foglamp Beam Pattern |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Department of Transportation Approved | Yes |
| DOT Approved | Yes |
| Fog Light Case Finish | Black, Black |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black, Black |
| Housing Shape | Fog, Fog |
| Intrusion Rating | IP67 Weatherproof, IP67 Weatherproof |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Fog |
| Measured Output (lumens) | 560 lm, 560 lm |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes |
| SDR Required Flag | N |
| Street Legal | Yes, Yes |
| Terminal Type | Pin, Pin |
| Voltage | 9-16V, 9-16V |
| Warranty Time | 8 |
| Wiring Harness Included | Yes, Yes |
| GTIN | 00195995139276 |