K&N offers a wide selection of automotive air filter custom assembly parts to give your vehicle a show car look under the hood. The K&N 00283 is a stainless steel metal base plate designed for an air filter assembly.
K&N offers a wide selection of automotive air filter custom assembly parts to give your vehicle a show car look under the hood. The K&N 00283 is a stainless steel metal base plate designed for an air filter assembly.
K&N offers a wide selection of automotive air filter custom assembly parts to give your vehicle a show car look under the hood. The K&N 00283 is a stainless steel metal base plate designed for an air filter assembly.
- Great for aesthetics
- Stainless Steel Finish
- Compatible with air filter assembly
- 5 inches high, 9 inches long, 7.313 inches wide
| Attributes | |
| Alternate Part Number | 00283 |
| ASIN | B001NAOZYS |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | KR |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Stainless Steel |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8302300000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 5 in (127 mm) |
| Height (in.) | 5.00 in. (127mm) |
| Item Height | 5.000 in. (127mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.800 lbs. (0.4 kg) |
| Length | 9 in (229 mm) |
| Length (in.) | 9 |
| Length (mm) | 229mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Stainless Steel |
| Material Used | Stainless Steel, Stainless Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | D |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Base Plate |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 5.25 in (133 mm), 5.250 in. (133mm) |
| Product Box Length | 9 in (229 mm), 9.000 in. (229mm) |
| Product Box Width | 9 in (229 mm), 9.000 in. (229mm) |
| Product Style | Raw Materials |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 40 |
| Top Material | Stainless Steel |
| Top Material/Finish | Stainless Steel |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Weight | 0.8 lb (0.4 kg) |
| Width | 7.313 in (186 mm) |
| Width (in.) | 7.313 in. (186 mm) |
| GTIN | 10024844170313 |