K&N stainless steel base plates are used to secure the bottom of an air filter while adding to the visual appeal of the engine compartment helping to give your vehicle that show car look under the hood.
K&N base plates are used to secure the bottom of an air filter while adding to the visual appeal of the engine compartment. This stainless steel base plate is a custom air filter assembly part that helps give your vehicle that show car look under the hood.
K&N base plates are used to secure the bottom of an air filter while adding to the visual appeal of the engine compartment. This stainless steel base plate is a custom air filter assembly part that helps give your vehicle that show car look under the hood.
- 9 inch outside diameter
- 7-5/16 inch flange inside diameter
- 5 inches in height
- Polished stainless steel
| Attributes | |
| Alternate Part Number | 03418 |
| ASIN | B001GHX5U8 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | KR |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Stainless Steel |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8302300000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 5 in (127 mm) |
| Height (in.) | 5.00 in. (127mm) |
| Item Height | 5.000 in. (127mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.800 lbs. (0.4 kg) |
| Length | 9 in (229 mm) |
| Length (in.) | 9 |
| Length (mm) | 229mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Stainless Steel |
| Material Used | Stainless Steel, Stainless Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | D |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Base Plate |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 5.5 in (140 mm), 5.500 in. (140mm) |
| Product Box Length | 9 in (229 mm), 9.000 in. (229mm) |
| Product Box Width | 9 in (229 mm), 9.000 in. (229mm) |
| Product Style | Raw Materials |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 50 |
| Top Material | Stainless Steel |
| Top Material/Finish | Stainless Steel |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Weight | 0.8 lb (0.4 kg) |
| Width | 5.125 in (130 mm) |
| Width (in.) | 5.125 in. (130mm) |
| GTIN | 10024844170542 |