K&N 14 inch replacement base plate for Flow Control assemblies for 4-Barrel Holley with choke tower.
K&N 14 inch replacement base plate for Flow Control assemblies for 4-Barrel Holley with choke tower.
K&N 14 inch replacement base plate for Flow Control assemblies for 4-Barrel Holley with choke tower.
- Fits 390-800 cfm 4-Barrel Holley carbs with unmodified choke tower
- Replacement part for 61-4020, 61-4030 and 66-3210 Flow Control assemblies
- 14 inch outside diameter
- Durable black plastic
- Backed by K&N warranty
| Attributes | |
| Alternate Part Number | 03574 |
| ASIN | B001C4OAYA |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | Black |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 3926909988 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 0.656 in (17 mm) |
| Height (in.) | 0.656 in. (17 mm) |
| Item Height | 0.656 in. (17mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.900 lbs. (0.4 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Plastic |
| Material Used | Plastic, Plastic |
| NAFTA Preference Criterion Code | C |
| Outside Diameter | 14 in (356 mm) |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Base Plate |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 2.25 in (57 mm), 2.250 in. (57mm) |
| Product Box Length | 14 in (356 mm), 14.000 in. (356mm) |
| Product Box Width | 14 in (356 mm), 14.000 in. (356mm) |
| Product Style | Raw Materials, Raw Materials |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 10 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| GTIN | 10024844162349 |