K&N top plates securely seal the top of an air filter and add an impressive visual upgrade to your engine compartment. The K&N logo is embossed on the top of this stainless steel lid giving you a clean, show car look under the hood.
K&N air filter top plates will securely seal the top of an air filter and add an impressive visual upgrade to your engine compartment. The K&N logo is embossed on the top of this stainless steel lid giving you a clean, show car look under the hood.
K&N air filter top plates will securely seal the top of an air filter and add an impressive visual upgrade to your engine compartment. The K&N logo is embossed on the top of this stainless steel lid giving you a clean, show car look under the hood.
- 9 inch diameter top plate
- K&N logo embossed on top
- Polished stainless steel
- Adds visual appeal under the hood
| Attributes | |
| Alternate Part Number | 06883 |
| ASIN | B001NAU87Q |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | TW |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421990180 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 0.688 in (17 mm) |
| Height (in.) | 0.688 in. (17 mm) |
| Item Height | 0.688 in. (17mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.500 lbs. (0.2 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Stainless Steel |
| Material Used | Stainless Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | D |
| Outside Diameter | 9 in (229 mm) |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Top Plate |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 0.75 in (19 mm), 0.750 in. (19mm) |
| Product Box Length | 9 in (229 mm), 9.000 in. (229mm) |
| Product Box Width | 9 in (229 mm), 9.000 in. (229mm) |
| Product Style | Raw Materials, Raw Materials |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 80 |
| Top Material | Stainless Steel |
| Top Material/Finish | Stainless Steel |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Weight | 0.5 lb (0.2 kg) |
| GTIN | 10024844170948 |