A K&N offset stud used to air filter custom assemblies. This is a 1/4 inch stud measuring 5-7/8 inches in height with a 1-1/2 inch offset constructed with a durable zinc finish.
A K&N offset stud used to air filter custom assemblies. This is a 1/4 inch stud measuring 5-7/8 inches in height with a 1-1/2 inch offset constructed with a durable zinc finish.
A K&N offset stud used to air filter custom assemblies. This is a 1/4 inch stud measuring 5-7/8 inches in height with a 1-1/2 inch offset constructed with a durable zinc finish.
- 1/4 inch stud threaded on both ends
- 5-7/8 tall with a 1-1/2 inch offset
- Durable zinc finish
- Adds visual appeal under the hood
| Attributes | |
| Alternate Part Number | 08006 |
| ASIN | B001O7SLIQ |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Zinc |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7318155000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Weight | 0.000 lbs. (0 kg) |
| Length | 5.875 in (149 mm) |
| Length (in.) | 5.875 in. (149 mm) |
| Length (mm) | 5.875 in. (149 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Steel |
| Material Used | Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Nuts Included | Not Included, No |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 0.25 in (6 mm), 0.250 in. (6mm) |
| Product Box Length | 5.88 in (149 mm), 5.880 in. (149mm) |
| Product Box Width | 1.88 in (48 mm), 1.880 in. (48 mm) |
| Product Style | Raw Materials |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 250 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Washers | Not Included |
| Washers Included | No |
| Weight | 0 lb (0 kg) |
| GTIN | 10024844268270 |