Hose Adapter 3.5 inch to 3 inch Step
Hose Adapter 3.5 inch to 3 inch Step
Hose Adapter 3.5 inch to 3 inch Step
- 3-1/2 In. to 3 In. diameter
- 3 In. long
- Manufactured using high quality materials
- Engineered for performance
- Backed by K&N warranty
| Attributes | |
| Alternate Part Number | 08724 |
| ASIN | B000FGI2W2 |
| Attachment Method | Clamp-On |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | Black |
| Color / Finish | Black, Black |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Black |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 4009110000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Weight | 0.300 lbs. (0.1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Overall Height | 3 in (76 mm) |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Adapter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 3 in (76 mm), 3.000 in. (76mm) |
| Product Box Length | 3.94 in (100 mm), 3.940 in. (100mm) |
| Product Box Width | 3.94 in (100 mm), 3.940 in. (100 mm) |
| Product Style | Coupler/Reducer |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 105 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.3 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 10024844169584 |