K&N offers a wide selection of long lasting neoprene and poron gaskets to create the perfect seal.
K&N offers a wide selection of long lasting poron and neoprene gaskets to create the perfect seal.
K&N offers a wide selection of long lasting poron and neoprene gaskets to create the perfect seal.
- Creates a positive seal between the adapter and intake tube
- Designed for custom do-it-yourself racing air intake applications
- Superior air tight fit
- Resilient against oil, fuel and other chemicals
| Attributes | |
| Alternate Part Number | 09202 |
| ASIN | B000FGJOXI |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Gasket Material | Neoprene |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 4016930000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.000 lbs. (0 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Gasket |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 0.06 in (2 mm), 0.060 in. (2mm) |
| Product Box Length | 3.88 in (98 mm), 3.880 in. (98mm) |
| Product Box Width | 3.63 in (92 mm), 3.630 in. (92 mm) |
| Product Style | Accessories |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 2000 |
| Warranty | 90 Days |
| Weight | 0 lb (0 kg) |
| GTIN | 10024844159936 |