Constructed from ultra-light weight carbon fiber, K&N's Sprint Car Style air box provides ample air flow for your racing needs. As with all K&N filters, it is a washable and reusable air filter.
Light weight yet durable, K&N's Sprint Car Style Air Boxes are a must for any racer currently using traditional multi-Siamese stacks. Constructed from ultra-light weight carbon fiber K&N's Sprint Car Style air box provides ample air flow for your racing needs. As with all K&N filters, it is a washable and reusable air filter. Simply use K&N oil and cleaner to service your filter.
Light weight yet durable, K&N's Sprint Car Style Air Boxes are a must for any racer currently using traditional multi-Siamese stacks. Constructed from ultra-light weight carbon fiber K&N's Sprint Car Style air box provides ample air flow for your racing needs. As with all K&N filters, it is a washable and reusable air filter. Simply use K&N oil and cleaner to service your filter.
- Designed to increase horsepower
- Washable and reusable air filter
- High air flow with excellent filtration
- Lightweight for racing applications
| Attributes | |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Rectangular |
| Alternate Part Number | 100-8592 |
| ASIN | B002ASWWIS |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 3.65 oz (108 ml) |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 4.125 in (105 mm) |
| Height (in.) | 4.125 in. (105 mm) |
| Item Height | 4.125 in. (105mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 6.000 lbs. (2.7 kg) |
| Length | 18.813 in (478 mm) |
| Length (in.) | 18.813 in. (478 mm) |
| Length (mm) | 18.813 in. (478 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Machine Washable | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | None |
| Oil Included | Yes, Filter Is Pre-Oiled |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 10.75 in (273 mm), 10.750 in. (273mm) |
| Product Box Length | 24.38 in (619 mm), 24.380 in. (619mm) |
| Product Box Width | 18.38 in (467 mm), 18.380 in. (467mm) |
| Product Style | Unique Air Filters |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Rectangular |
| Standard Pack | 1 |
| Warranty Time | 3 |
| Washable | Yes |
| Weight | 6 lb (2.7 kg) |
| Width | 13.75 in (349 mm) |
| Width (in.) | 13.75 in. (349 mm) |
| GTIN | 00024844243591 |