K&N universal panel air filters are made with low restriction filter media for high air flow. They provide outstanding filtration and can be used for custom or racing needs.
K&N universal panel air filters are made with low restriction filter media for high air flow. They provide outstanding filtration and can be used for custom or racing needs. These filters are washable and reusable and come with K&N's one year limited warranty.
K&N universal panel air filters are made with low restriction filter media for high air flow. They provide outstanding filtration and can be used for custom or racing needs. These filters are washable and reusable and come with K&N's one year limited warranty.
- Designed to increase horsepower and acceleration
- Washable and reusable air filter
- High air flow with excellent filtration
- Universal application
| Attributes | |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Air Filter Shape | Panel |
| Alternate Part Number | 33-2450 |
| ASIN | B007ISGEWK |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Outside Diameter | N/A |
| Color | Heather Red |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Inside (in.) | OEM |
| Diameter Outside (in.) | OEM |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Filter Style | Dry |
| Flange Angle | 0 Degree |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1.313 in (33 mm) |
| Height (in.) | 1.313 in. (33mm) |
| Inside Diameter | OEM |
| Item Height | 1.313 in. (33mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 1.100 lbs. (0.5 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Machine Washable | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | No, No Filter Oil Required |
| Outside Diameter | OEM |
| Outside Length | 7.563 in (192 mm), 7.563 in. (192mm) |
| Outside Width | 3.188 in (81 mm), 3.188 in. (81mm) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Overall Length | N/A |
| Overall Length (in.) | N/A |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 10.5 in (267 mm), 10.500 in. (267mm) |
| Product Box Length | 8 in (203 mm), 8.000 in. (203mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm), 1.750 in. (44 mm) |
| Product Style | Panel Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Panel |
| Standard Pack | 6 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Washable | Yes |
| Weight | 1.1 lb (0.5 kg) |
| Width | 3.188 in. |
| Width (in.) | 3.188 |
| GTIN | 10024844284065 |