K&N's new line of Heavy Duty commercial grade air filters are washable and have been specially engineered for heavy duty trucks, RV's and agricultural equipment. They use a new hybrid filtration medium that's incredibly easy to clean.
K&N's new line of Heavy Duty commercial grade air filters are washable and have been specially engineered for heavy duty trucks, RV's and agricultural equipment. They use a new hybrid filtration medium that's incredibly easy to clean. They can be washed using power sprayers, pressure washers or standard truck washing equipment and they do not require the use of oil. Instead of repeatedly throwing away expensive disposable air filters, now you have a choice. A washable air filter designed to improve engine performance will now make filter maintenance a snap.
K&N's new line of Heavy Duty commercial grade air filters are washable and have been specially engineered for heavy duty trucks, RV's and agricultural equipment. They use a new hybrid filtration medium that's incredibly easy to clean. They can be washed using power sprayers, pressure washers or standard truck washing equipment and they do not require the use of oil. Instead of repeatedly throwing away expensive disposable air filters, now you have a choice. A washable air filter designed to improve engine performance will now make filter maintenance a snap.
| Attributes | |
| Air Filter Large End Diameter | 11 in (279 mm) |
| Air Filter Shape | Tapered Conical |
| Alternate Part Number | 38-2002R |
| ASIN | B00A05KWLM |
| Base Inside Diameter | 7 in (178 mm) |
| Base Outside Diameter | 11 in (279 mm) |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Canister Diameter | 11 in (279 mm) |
| Canister Drain | No |
| Canister Gasket | Yes |
| Canister Material | Metal |
| Canister/Filter Attachment | Wing |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Finish | Textured Black |
| Flanges | None |
| Flow Direction | Reverse |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 24.125 in (613 mm) |
| Housing Included | Yes |
| Inlet Flange Diameter | 7 in (178 mm) |
| Inlet Flange Length | 1.5 in (38 mm) |
| Inlet Flange Location | Bottom |
| Inlet Flange Material | Metal |
| Inner Wire | Yes |
| Item Type | High Performance |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | No Filter Oil Required |
| Outlet Flange Diameter | 7 in (178 mm) |
| Outlet Flange Length | 2 in (51 mm) |
| Outlet Flange Location | Side |
| Outlet Flange Material | Metal |
| Oversize Shipping | OS1 |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 27.75 in (705 mm) |
| Product Box Length | 14.38 in (365 mm) |
| Product Box Width | 14.38 in (365 mm) |
| Product Style | Heavy Duty Canister Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Top Material | None |
| Top Outside Diameter | 7.5 in (191 mm) |
| Top Style | Metal |
| Warranty | 36 Months - 300,000 Miles |
| Warranty Time | 36 |
| Washable | Yes |
| Weight | 19.9 lb (9.1 kg) |
| GTIN | 00024844263414 |