K&N's new line of Heavy Duty commercial grade air filters are washable and have been specially engineered for heavy duty trucks, RV's and agricultural equipment. They use a new hybrid filtration medium that's incredibly easy to clean.
K&N's new line of Heavy Duty commercial grade air filters are washable and have been specially engineered for heavy duty trucks, RV's and agricultural equipment. They use a new hybrid filtration medium that's incredibly easy to clean. They can be washed using power sprayers, pressure washers or standard truck washing equipment and they do not require the use of oil. Instead of repeatedly throwing away expensive disposable air filters, now you have a choice. A washable air filter designed to improve engine performance will now make filter maintenance a snap.
K&N's new line of Heavy Duty commercial grade air filters are washable and have been specially engineered for heavy duty trucks, RV's and agricultural equipment. They use a new hybrid filtration medium that's incredibly easy to clean. They can be washed using power sprayers, pressure washers or standard truck washing equipment and they do not require the use of oil. Instead of repeatedly throwing away expensive disposable air filters, now you have a choice. A washable air filter designed to improve engine performance will now make filter maintenance a snap.
| Attributes | |
| Air Filter Shape | Round Straight |
| Alternate Part Number | 38-2031S |
| ASIN | B00A05L6ZI |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Flanges | None |
| Flow Direction | Standard |
| Frame Design | Rigid |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 12.75 in (324 mm) |
| Housing Included | No |
| Inner Wire | Yes |
| Inside Diameter | 5.25 in (133 mm) |
| Item Type | High Performance |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | No Filter Oil Required |
| Outside Diameter | 9.25 in (235 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | Yes |
| Product Box Height | 20 in (508 mm) |
| Product Box Length | 10 in (254 mm) |
| Product Box Width | 10 in (254 mm) |
| Product Style | Heavy Duty Replacement Filter Round Straight |
| SDR Required Flag | N |
| Top Material | None |
| Top Style | Rubber |
| Warranty | 36 Months - 300,000 Miles |
| Warranty Time | 36 |
| Washable | Yes |
| Weight | 6.9 lb (3.1 kg) |
| GTIN | 00024844289803 |