K&N's Universal Off-road In-line Air Intake System, part 54-6853, was designed for extreme off-road racing. From side-by-sides to full race trucks, this kit can be used on a variety of off-road applications.
K&N's Universal Off-road In-line Air Intake System, part 54-6853, was designed for extreme off-road racing. From side-by-sides to full race trucks, this kit can be used on a variety of off-road applications. The washable conical K&N air filter has six layers of cotton gauze for outstanding protection in off-road conditions. In addition, a foam wrap pre-filter is included to further extend the service life of the K&N air filter. The air intake housing is a cylindrical canister for rugged protection which allows excellent airflow in harsh off-roading environments. It can be mounted using the included hardware for a complete install. We also include two velocity stacks, a 3.5 inch and 4 inch adaptor, to make fitment on your application easy.
K&N's Universal Off-road In-line Air Intake System, part 54-6853, was designed for extreme off-road racing. From side-by-sides to full race trucks, this kit can be used on a variety of off-road applications. The washable conical K&N air filter has six layers of cotton gauze for outstanding protection in off-road conditions. In addition, a foam wrap pre-filter is included to further extend the service life of the K&N air filter. The air intake housing is a cylindrical canister for rugged protection which allows excellent airflow in harsh off-roading environments. It can be mounted using the included hardware for a complete install. We also include two velocity stacks, a 3.5 inch and 4 inch adaptor, to make fitment on your application easy.
- Designed for extreme off-road racing use
- 6-ply of cotton gauze filter media
- Foam wrap pre-filter included
- Two (2) Velocity stack adapters included (3.5 inch and 4 inch)
- Washable and reusable air filter
| Attributes | |
| Air Box Included | Yes |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Element Washable | Yes |
| Air Filter Height | 11.625 in (295 mm) |
| Air Filter Included | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Washable | Yes |
| Alternate Part Number | 54-6853 |
| ASIN | B0754SVBRY |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Clamp Color | Natural |
| Clamp Color/Finish | Natural |
| Clamp Material | No Clamps Required |
| Clamp Quantity | 1 |
| Clamp Style | Regular |
| Clamps Included | 1 |
| Color | Black |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Color | Red |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 11.000 lbs. (5 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mass Air Flow Sensor Adapter Included | No |
| Mass Air Flow Sensor Included | No |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes, Filter Is Pre-Oiled |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Canister, 1 Air Filter, 1 Foam Wrap, 1 Hose Clamp, 2 Adapters |
| Package Material | Corrugated |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 15.75 in (400 mm), 15.750 in. (400mm) |
| Product Box Length | 24.38 in (619 mm), 24.380 in. (619mm) |
| Product Box Width | 17.38 in (441 mm), 17.380 in. (441mm) |
| Product Style | Accessories |
| Replacement Filter | RU-5064 |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 1 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Weight | 11 lb (5 kg) |
| GTIN | 00024844366672 |