K&N Custom Air Filter kits are designed to boost performance from your carburetor while keeping the dirt on the outside where it belongs. Fits racing vehicles with VW, Pinto and other engines equipped with Weber performance carburetors.
K&N Custom Air Filters for Weber Carburetors - K&N Custom Air Filter kits are designed to boost performance from your carburetor while keeping the dirt on the outside where it belongs. Show quality to fit racing vehicles with VW, Pinto or any other engine equipped with these performance carburetors. All assemblies come with a famous K&N High-Flow Washable Air Filter. All assemblies are convenient to clean and service.
K&N Custom Air Filters for Weber Carburetors - K&N Custom Air Filter kits are designed to boost performance from your carburetor while keeping the dirt on the outside where it belongs. Show quality to fit racing vehicles with VW, Pinto or any other engine equipped with these performance carburetors. All assemblies come with a famous K&N High-Flow Washable Air Filter. All assemblies are convenient to clean and service.
- Designed to increase horsepower and acceleration
- Specifically designed for custom applications
- Washable and reusable air filter
- High air flow with excellent filtration
- One year limited warranty
| Attributes | |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Element Washable | Yes |
| Air Filter Height | 3.25 in (83 mm) |
| Air Filter Inside Diameter | 7.5 in (191 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Oval |
| Air Filter Shape | Oval |
| Air Filter Washable | Yes |
| Alternate Part Number | 56-1210 |
| ASIN | B000E5WAI6 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Carb/Air Horn Dia. (in.) | 3.25 |
| CARB/Air Horn Diameter | 3.250 in. |
| CARB/Air Horn Diameter (in.) | 3.250 in. |
| Color | Red Filter; Chrome Top |
| Color / Finish | Red Filter, Chrome Top |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Outside (in.) | 5.5/9 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Color | Red |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Finish | Red Filter; Chrome Top |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 3.25 in (83 mm) |
| Height (in.) | 3.25 in. (83 mm) |
| Inlet Diameter | 2.188 in (56 mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Length | 7.375 in (187 mm) |
| Inside Width | 3.75 in (95 mm) |
| Item Height | 3.250 in. (83mm) |
| Item Weight | 2.000 lbs. (0.9 kg) |
| Length | 8.875 in (225 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Chrome |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Neck Flange | 0 in (0 mm) |
| Oil Included | Yes, Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Diameter | 5.500 in. / 9.000 in. |
| Outside Length | 8.875 in. (225mm) |
| Outside Width | 5.250 in. (133mm) |
| Overall Height | 3.5 in (89 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 6.5 in (165 mm), 6.500 in. (165mm) |
| Product Box Length | 10.88 in (276 mm), 10.880 in. (276mm) |
| Product Box Width | 10.88 in (276 mm), 10.880 in. (276 mm) |
| Product Style | Custom Assemblies |
| Replacement Filter | E-3461 |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Oval |
| Size | 6-9 |
| Standard Pack | 1 |
| Style | Oval |
| Top Material | Chrome |
| Top Material/Finish | Chrome |
| Top Style | Metal |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 12 |
| Weight | 2 lb (0.9 kg) |
| Width | 5.25 in (133 mm) |
| GTIN | 00024844013897 |