K&N Custom Air Filter kits are designed to boost the performance from your carburetor while keeping dirt on the outside where it belongs. These assemblies come with custom chrome top and base plates and a K&N washable air filter.
K&N Custom Air Filters for Single or Two Barrel Carburetors - K&N custom air filter kits are designed to boost performance from your carburetor while keeping the dirt on the outside where it belongs. These assemblies come with custom chrome top and base plates and the famous K&N High-Flow Washable Air Filter.
K&N Custom Air Filters for Single or Two Barrel Carburetors - K&N custom air filter kits are designed to boost performance from your carburetor while keeping the dirt on the outside where it belongs. These assemblies come with custom chrome top and base plates and the famous K&N High-Flow Washable Air Filter.
- Designed to increase horsepower and acceleration
- Show quality with custom chrome top and base
- Washable and reusable air filter
- High air flow with excellent filtration
- One year limited warranty
| Attributes | |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Height | 4 in (102 mm) |
| Air Filter Inside Diameter | 5.25 in (133 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Oval |
| Air Filter Washable | Yes |
| Alternate Part Number | 56-9107 |
| ASIN | B000E5U55G |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color / Finish | Red Filter, Chrome Top |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inlet Diameter | 2 in (51 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Neck Flange | 2 in (51 mm) |
| Oil Included | Yes |
| Overall Height | 4.25 in (108 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 9.13 in (232 mm) |
| Product Box Length | 4.5 in (114 mm) |
| Product Box Width | 5.5 in (140 mm) |
| Product Style | Custom Assemblies |
| Replacement Filter | E-3344 |
| SDR Required Flag | N |
| Size | 6-8 |
| Standard Pack | 1 |
| Style | Oval |
| Top Material | Chrome |
| Top Style | Metal |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 12 |
| Weight | 1.5 lb (0.7 kg) |
| GTIN | 00024844063243 |