K&N Custom Air Filter Kits are designed to boost the performance of your carburetor while providing superior filtration to protect your engine. Comes with a carbon fiber look top and blank base plate on a K&N washable air filter.
K&N Custom Air Filter Kits are designed to boost the performance of your carburetor while providing superior filtration to keep dirt on the outside where it belongs. This assembly comes with a carbon fiber look top and blank base plate as well as a K&N high-flow air filter designed to increase horsepower and acceleration. The base does not have any holes cut through, so it can be made to fit almost any stack configuration. Once the base has been put in place, simply slip the main filter assembly over the stacks. This custom air filter kit can fit single or two barrel carburetors. Supplied spring clip clamps keep the filter securely together for a positive seal and ease of servicing.
K&N Custom Air Filter Kits are designed to boost the performance of your carburetor while providing superior filtration to keep dirt on the outside where it belongs. This assembly comes with a carbon fiber look top and blank base plate as well as a K&N high-flow air filter designed to increase horsepower and acceleration. The base does not have any holes cut through, so it can be made to fit almost any stack configuration. Once the base has been put in place, simply slip the main filter assembly over the stacks. This custom air filter kit can fit single or two barrel carburetors. Supplied spring clip clamps keep the filter securely together for a positive seal and ease of servicing.
- Designed to increase horsepower and acceleration
- Show quality with custom chrome top and base
- Washable and reusable air filter
- High air flow with excellent filtration
- One year limited warranty
| Attributes | |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Height | 3.594 in (91 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Rectangular |
| Air Filter Washable | Yes |
| Alternate Part Number | 56-9188-1 |
| ASIN | B000E5S4LI |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color / Finish | Red Filter, Carbon Fiber Top |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes |
| Overall Height | 3.75 in (95 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 17.5 in (445 mm) |
| Product Box Length | 6.5 in (165 mm) |
| Product Box Width | 4 in (102 mm) |
| Product Style | Custom Assemblies |
| Replacement Filter | E-9083 |
| SDR Required Flag | N |
| Size | 17 Inch |
| Standard Pack | 1 |
| Style | Standard |
| Top Material | None |
| Top Style | Carbon Fiber |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 12 |
| Weight | 3 lb (1.4 kg) |
| GTIN | 00024844090225 |