K&N Custom Air Filter kits are designed to boost the performance from your carburetor while keeping dirt on the outside where it belongs. These assemblies come with custom chrome top and base plates and a K&N washable air filter.
K&N Custom Air Filters for Single or Two Barrel Carburetors - K&N custom air filter kits are designed to boost performance from your carburetor while keeping the dirt on the outside where it belongs. These assemblies come with custom chrome top and base plates and the famous K&N High-Flow Washable Air Filter.
K&N Custom Air Filters for Single or Two Barrel Carburetors - K&N custom air filter kits are designed to boost performance from your carburetor while keeping the dirt on the outside where it belongs. These assemblies come with custom chrome top and base plates and the famous K&N High-Flow Washable Air Filter.
- Designed to increase horsepower and acceleration
- Show quality with custom chrome top and base
- Washable and reusable air filter
- High air flow with excellent filtration
- One year limited warranty
| Attributes | |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Element Washable | Yes |
| Air Filter Height | 2.094 in (53 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Round Tapered |
| Air Filter Washable | Yes |
| Alternate Part Number | 56-9327 |
| ASIN | B00062Z12O |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Carb/Air Horn Dia. (in.) | 2.6875 |
| CARB/Air Horn Diameter | 2.6875 in. |
| CARB/Air Horn Diameter (in.) | 2.6875 in. |
| Color | Red Filter; Chorme Top |
| Color / Finish | Red Filter, Chorme Top |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Outside (in.) | 5.875 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Color | Red |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Finish | Red Filter; Chorme Top |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inlet Diameter | 1.656 in (42 mm) |
| Item Weight | 1.100 lbs. (0.5 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Chrome |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Neck Flange | 1.656 in (42 mm) |
| Oil Included | Yes, Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Diameter | 5.875 in. |
| Overall Height | 2.25 in (57 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 3.5 in (89 mm), 3.500 in. (89mm) |
| Product Box Length | 6.56 in (167 mm), 6.560 in. (167mm) |
| Product Box Width | 6.31 in (160 mm), 6.310 in. (160mm) |
| Product Style | Custom Assemblies |
| Replacement Filter | E-9156 |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round Tapered |
| Size | 6-8 |
| Standard Pack | 1 |
| Style | Round |
| Top Material | Chrome |
| Top Material/Finish | Chrome |
| Top Style | Metal |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 12 |
| Weight | 1.1 lb (0.5 kg) |
| GTIN | 00024844030016 |