K&N Drag Racing Base Mount Scoop Filters - Now you can protect the motor in your drag car from dust and debris on the track and in the pits with this base mount scoop filter.
K&N Drag Racing Base Mount Scoop Filters - Now you can protect the motor in your drag car from dust and debris on the track and in the pits with this base mount scoop filter. Designed to fit specific scoop designs popular to drag racing today.
K&N Drag Racing Base Mount Scoop Filters - Now you can protect the motor in your drag car from dust and debris on the track and in the pits with this base mount scoop filter. Designed to fit specific scoop designs popular to drag racing today.
- Protect your drag car motor from debris
- Designed for high performance
- Cotton gauze filter material
- Use with K&N 100-8505 Scoop or Harwood 3158 Scoop
| Attributes | |
| Air Filter Color | Gray |
| Air Filter Element Washable | Yes |
| Air Filter Height | 5 in (127 mm) |
| Air Filter Inside Diameter | 8 in (203 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Shape | Round |
| Air Filter Washable | Yes |
| Alternate Part Number | 66-3320R |
| ASIN | B00FH2TVJM |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Carb/Air Horn Dia. (in.) | 7.313 |
| CARB/Air Horn Diameter | 7.313 in. |
| CARB/Air Horn Diameter (in.) | 7.313 in. |
| Color | Grey Filter |
| Color / Finish | Grey Filter |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Color | Gray |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Finish | Grey Filter |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inlet Diameter | 7.313 in (186 mm) |
| Item Weight | 2.000 lbs. (0.9 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Rubber Base |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Neck Flange | 7.313 in (186 mm) |
| Oil Included | No |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Overall Height | 6.25 in (159 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 7.75 in (197 mm), 7.750 in. (197mm) |
| Product Box Length | 9.38 in (238 mm), 9.380 in. (238mm) |
| Product Box Width | 9.38 in (238 mm), 9.380 in. (238mm) |
| Product Style | Custom Assemblies |
| Replacement Filter | 28-4240 |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round |
| Standard Pack | 4 |
| Style | X-Stream |
| Top Material | Black Powder Coated |
| Top Material/Finish | Black Powder Coated |
| Top Style | X-Stream |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 12 |
| Weight | 2 lb (0.9 kg) |
| GTIN | 10024844339956 |