K&N's easy-to-install Typhoon air intake system replaces the restrictive factory air filter and air intake housing delivering a guaranteed power gain. The low-restriction aluminum intake tube comes in a red powder coat finish.
The K&N 69-8751TR Typhoon air intake system is a free-flowing, mandrel-bent aluminum tube air induction system designed to fit some Toyota Corolla models. The restrictive factory air filter and air intake housing are replaced by the K&N Typhoon air intake which is designed to dramatically reduce air flow restriction as it smoothes and straightens air flow. This allows your engine to inhale a larger amount of air than the factory air intake. More air means more usable power and acceleration throughout the engine's RPM range. The 69-8751TR air intake comes with a black rubber topped K&N high-flow air filter that installs into the previous air box space. Air is directed through the intake tube into the engine's throttle body for a guaranteed power gain. The intake tube has an attractive red powder-coat finish that's made to last and it accommodates the factory mass air sensor. The oversized cone shaped air filter can be used for up to 100,000 miles before servicing is needed depending on driving conditions. This air intake is relatively easy to install usually in 90 minutes or less using existing factory mounting points. The tools needed are a couple of screwdrivers, pliers, a ratchet set and an Allen wrench. ach vehicle and air intake.
The K&N 69-8751TR Typhoon air intake system is a free-flowing, mandrel-bent aluminum tube air induction system designed to fit some Toyota Corolla models. The restrictive factory air filter and air intake housing are replaced by the K&N Typhoon air intake which is designed to dramatically reduce air flow restriction as it smoothes and straightens air flow. This allows your engine to inhale a larger amount of air than the factory air intake. More air means more usable power and acceleration throughout the engine's RPM range. The 69-8751TR air intake comes with a black rubber topped K&N high-flow air filter that installs into the previous air box space. Air is directed through the intake tube into the engine's throttle body for a guaranteed power gain. The intake tube has an attractive red powder-coat finish that's made to last and it accommodates the factory mass air sensor. The oversized cone shaped air filter can be used for up to 100,000 miles before servicing is needed depending on driving conditions. This air intake is relatively easy to install usually in 90 minutes or less using existing factory mounting points. The tools needed are a couple of screwdrivers, pliers, a ratchet set and an Allen wrench. ach vehicle and air intake.
- Guaranteed to increase horsepower
- Designed to improve throttle response and engine sound
- Low restriction aluminum tube
- Easy to install, usually in 90 minutes or less
- Lasts up to 100,000 miles before service is required (depending on driving conditions)
- Replaces stock air intake system
- Washable and reusable lifetime air filter
- K&N Million Mile Limited Warranty
| Attributes | |
| Air Box Included | No |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Height | 5.5 in (140 mm) |
| Air Filter Large End Diameter | 6 in (152 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Length | 2.75 in (70 mm) |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Outlet Width | 2.75 in (70 mm) |
| Air Filter Washable | Yes |
| Alternate Part Number | 69-8751TR |
| ASIN | B000E5XPWG |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| California Restricted | Not legal for sale or use in California |
| Clamp Color/Finish | Natural |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Style | Regular |
| Clamps Included | 3 |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Coupler Color/Finish | Black |
| Couplers Included | 1 |
| Emission Code | Not in CA |
| Estimated Torque Gain | NA |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Intake Pipe Color / Finish | Red |
| Intake Pipe Inlet Length | 10 in (254 mm) |
| Intake Pipe Inlet Shape | Round |
| Intake Pipe Inlet Width | 2.75 in (70 mm) |
| Intake Pipe Material | Aluminum |
| Intake Pipe Outlet Length | 10 in (254 mm) |
| Intake Pipe Outlet Shape | Round |
| Intake Pipe Outlet Width | 2.75 in (70 mm) |
| Intake Pipe Ports | All intake tube ports needed for the specified applications are included |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mass Air Flow Sensor Adapter Included | Yes |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 8.5 in (216 mm) |
| Product Box Length | 18.25 in (464 mm) |
| Product Box Width | 14.5 in (368 mm) |
| Product Style | 69 Series Typhoon Kits |
| Replacement Filter | RU-4960 |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 1 |
| Street Legal In All US States | No, Not legal for sale or use in California on any pollution controlled motor vehicle. |
| System Type | Short-Ram Intake System |
| TUV Approved (Europe) | No, No |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Weight | 5.2 lb (2.4 kg) |
| GTIN | 00024844110442 |