K&N's Replacement Fuel Filter element kit includes three replacement filter elements and six o-ring seals. This replacement element kit is for the 81-0300 clear view fuel filter.
K&N's Replacement Fuel Filter element kit includes three replacement filter elements and six o-ring seals. This replacement element kit is for the 81-0300 clear view fuel filter. It's easy to install with no special tools or skills required and adds to the overall enhancement of the vehicle.
K&N's Replacement Fuel Filter element kit includes three replacement filter elements and six o-ring seals. This replacement element kit is for the 81-0300 clear view fuel filter. It's easy to install with no special tools or skills required and adds to the overall enhancement of the vehicle.
- Universal red element replacement
- Fits the 81-0300 clear view fuel filter
- Includes 3 replacement filter elements and 6 o-ring seals
- Easy to install with no special tools required
| Attributes | |
| Alternate Part Number | 81-0301 |
| ASIN | B073WLGXSQ |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Nylon |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421230000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.100 lbs. (0 kg) |
| Length | 3.375 in (86 mm) |
| Length (in.) | 3.375 in. (86 mm) |
| Length (mm) | 3.375 in. (86 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outside Diameter | 1.125 in (29 mm) |
| Package Content | 3 |
| Package Contents | 3 Fuel Filter Element, 6 Washers |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 3 |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 6 in (152 mm), 6.000 in. (152mm) |
| Product Box Length | 3.4 in (86 mm), 3.400 in. (86mm) |
| Product Box Width | 1.2 in (30 mm), 1.200 in. (30 mm) |
| Product Style | Fuel Filters |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 80 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.1 lb (0 kg) |
| GTIN | 10024844343168 |