This stainless steel filter element replaces the filter inside a K&N inline fuel/oil filter. Perfect for racing applications, these filters can be used with a variety of oils and fuels including methanol.
This stainless steel filter element replaces the filter inside a K&N inline fuel/oil filter. Perfect for racing applications, these filters can be used with a variety of oils and fuels including methanol.
This stainless steel filter element replaces the filter inside a K&N inline fuel/oil filter. Perfect for racing applications, these filters can be used with a variety of oils and fuels including methanol.
- Designed for racing applications
- Can be used with a variety of oils and fuels
- Stainless steel filter material
- Replacement element for K&N inline fuel/oil filter
| Attributes | |
| Alternate Part Number | 81-1011 |
| ASIN | B00563FHLI |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Stainless Mesh |
| Filter Size | 100 micron |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421230000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.200 lbs. (0.1 kg) |
| Length | 5.625 in (143 mm) |
| Length (in.) | 5.625 in. (143 mm) |
| Length (mm) | 5.625 in. (143 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outside Diameter | 1.688 in (43 mm) |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Fuel Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 8.13 in (206 mm), 8.130 in. (206mm) |
| Product Box Length | 2.06 in (52 mm), 2.060 in. (52mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm), 1.750 in. (44 mm) |
| Product Style | Fuel Filters |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 50 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 10024844293791 |