Fits most Holley 4150 and some 4160 Series carburetors with high and low choke horns. The 85-0200 is designed to fit 4 barrel popular models in this series. Holley carburetor list numbers are stamped on the choke horn.
K&N Stubstack for Holley 4150/4160 Series Carburetors. Fits most Holley 4150 and some 4160 Series carburetors with high and low choke horns. The 85-0200 is designed to fit 4 barrel popular models in this series. Holley carburetor list numbers are stamped on the choke horn. The K&N Stubstack is designed to increase the airflow of carburetors by decreasing the restriction around the choke horn. The stubstack fits inside the air cleaner housing and slides snugly down over the choke horn.
K&N Stubstack for Holley 4150/4160 Series Carburetors. Fits most Holley 4150 and some 4160 Series carburetors with high and low choke horns. The 85-0200 is designed to fit 4 barrel popular models in this series. Holley carburetor list numbers are stamped on the choke horn. The K&N Stubstack is designed to increase the airflow of carburetors by decreasing the restriction around the choke horn. The stubstack fits inside the air cleaner housing and slides snugly down over the choke horn.
- Fits most Holley 4150 and some Holley 4160 carburetors
- Fits inside the air cleaner housing
- Increases the airflow by reducing restriction
- Reduces turbulence, improves metering accuracy
| Attributes | |
| Alternate Part Number | 85-0200 |
| ASIN | B00062YJRM |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 3926909988 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1.688 in (43 mm) |
| Height (in.) | 1.688 in. (43mm) |
| Item Height | 1.688 in. (43mm) |
| Item Weight | 0.900 lbs. (0.4 kg) |
| Length | 6.96 in (177 mm) |
| Length (in.) | 6.96 in. (177 mm) |
| Length (mm) | 6.96 in. (177 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Polyurethane |
| Material Used | Polyurethane |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Content | 1 |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 3.75 in (95 mm), 3.750 in. (95mm) |
| Product Box Length | 7.38 in (187 mm), 7.380 in. (187mm) |
| Product Box Width | 7.38 in (187 mm), 7.380 in. (187mm) |
| Product Style | Accessories |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 4 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| Width | 6.96 in (177 mm) |
| Width (in.) | 6.96 in. (177 mm) |
| GTIN | 10024844001457 |