Universal adapters for smog tubes, crankcase and valve cover vents. Requires drilling hole in air filter base or valve cover. All come with mounting hardware and gasket.
Universal adapters for smog tubes, crankcase and valve cover vents. Requires drilling hole in air filter base or valve cover. All come with mounting hardware and gasket.
Universal adapters for smog tubes, crankcase and valve cover vents. Requires drilling hole in air filter base or valve cover. All come with mounting hardware and gasket.
- Universal adapters for vent filters
- Includes gasket and other mounting hardware as required
- May require drilling into valve cover
- Available in straight and elbow configurations in a variety of sizes
| Attributes | |
| Alternate Part Number | 85-1120 |
| ASIN | B000E5U7YU |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | White/Black |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 3917400000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 2 in (51 mm) |
| Item Type | High Performance |
| Length | 2 in (51 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material Used | 1/4" Thick Reinforced Neoprene |
| Package Contents | 1 Vent Adapter, 1 Nut |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 0.94 in (24 mm) |
| Product Box Length | 5.94 in (151 mm) |
| Product Box Width | 3.94 in (100 mm) |
| Product Style | Accessories |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 10 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0 lb (0 kg) |
| Width | 0.5 in (13 mm) |
| GTIN | 10024844016888 |