A Filter Minder works as air filter service indicator that monitor air filter restriction and indicates when the air filter should be serviced. The air filter should not be cleaned until the yellow position indicator reaches the red zone.
A Filter Minder works as air filter service indicator that monitor air filter restriction and indicates when the air filter should be serviced. As the air filter gets dirty, the yellow position indicator moves in the clear window of the service indicator and locks at the highest point. It can be read even after the engine is turned off. The air filter should not be cleaned until the yellow position indicator reaches the red zone.
A Filter Minder works as air filter service indicator that monitor air filter restriction and indicates when the air filter should be serviced. As the air filter gets dirty, the yellow position indicator moves in the clear window of the service indicator and locks at the highest point. It can be read even after the engine is turned off. The air filter should not be cleaned until the yellow position indicator reaches the red zone.
- Monitors your K&N filter for air flow
- Indicates when the filter should be cleaned
- Easy to read, even after engine is off
- Available with 1/8 In. thread or grommet mount
| Attributes | |
| Alternate Part Number | 85-2444 |
| ASIN | B000E5XQDO |
| Attachment Method | Screw-In |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Gasket Material | None |
| Grommet(s) Included | No |
| Grommets Included | No |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9026200000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Weight | 0.100 lbs. (0.1 kg) |
| Length | 2.781 in (71 mm) |
| Length (in.) | 2.781 in. (71 mm) |
| Length (mm) | 2.781 in. (71 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Polycarbonate |
| Material Used | Polycarbonate |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 1.5 in (38 mm), 1.500 in. (38mm) |
| Product Box Length | 12 in (305 mm), 12.000 in. (305mm) |
| Product Box Width | 9.06 in (230 mm), 9.060 in. (230 mm) |
| Product Style | Accessories |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 125 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.1 lb (0.1 kg) |
| Width | 1.969 in (50 mm) |
| Width (in.) | 1.969 in. (50 mm) |
| GTIN | 10024844105377 |