K&N adapters allow for even more air filter applications.
K&N adapters allow for even more air filter applications.
K&N adapters allow for even more air filter applications.
- Manufactured using high quality materials
- Engineered for performance
- Allow for more filter applications
- Backed by K&N warranty
| Attributes | |
| Adapter Flg OD | 2.438 in (62 mm) |
| Alternate Part Number | 85-3000 |
| ASIN | B000FGJQ5O |
| Attachment Method | Bolt-On |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color / Finish | Black |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Flange Type | Reducing |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8714100090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Overall Height | 2.094 in (53 mm) |
| Package Contents | 1 Adapter |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 2.25 in (57 mm) |
| Product Box Length | 8.75 in (222 mm) |
| Product Box Width | 5.75 in (146 mm) |
| Product Style | Accessories |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 18 |
| Warranty | 3M |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| GTIN | 10024844042641 |