AP-251, 2 1/2 Spring CLIP
AP-251, 2 1/2 Spring CLIP
AP-251, 2 1/2 Spring CLIP
- Add support around perimeter of filter assembly
- Engineered for performance
- Manufactured using high quality spring steel
- Made in UK
- Backed by K&N warranty
| Attributes | |
| Alternate Part Number | 85-5192 |
| ASIN | B000E5WE3W |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | GB |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7323908695 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material Used | Anodized Steel |
| Package Contents | 2 Clips |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 2 |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 0.59 in (15 mm) |
| Product Box Length | 5.51 in (140 mm) |
| Product Box Width | 4.13 in (105 mm) |
| Product Style | Accessories |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 10 |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 10024844057898 |