Spring clip clamps for K&N universal air box assemblies - K&N spring clips create a positive seal between the filter, base and top. This package contains 6 clips that are 3/4 inches wide and 5.99 inches long.
Spring clip clamps for K&N universal air box assemblies - K&N spring clips create a positive seal between the filter, base and top. This package contains 6 clips that are 3/4 inches wide and 5.99 inches long.
Spring clip clamps for K&N universal air box assemblies - K&N spring clips create a positive seal between the filter, base and top. This package contains 6 clips that are 3/4 inches wide and 5.99 inches long.
- Clamps together the filter, base and top of K&N universal air box assemblies
- Package of 6 spring clip clamps
- Each clip is 5.99 inches in length
- Each clip is 3/4 inches in width
| Attributes | |
| Alternate Part Number | 85-83893 |
| ASIN | B00CQLEP5C |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | TW |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7323908695 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Weight | 0.400 lbs. (0.2 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Steel |
| Material Used | Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | D |
| Package Content | 6 |
| Package Contents | 6 Clips |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 6 |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 0.5 in (13 mm), 0.500 in. (13mm) |
| Product Box Length | 4 in (102 mm), 4.000 in. (102mm) |
| Product Box Width | 10 in (254 mm), 10.000 in. (254mm) |
| Product Style | Accessories |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 6 |
| Type | Filter Clip |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.4 lb (0.2 kg) |
| GTIN | 10024844332803 |