K&N Air Filter Cleaner is the only cleaner formulated to clean K&N cotton air filter elements. K&N Cleaner works to dissolve the dirt build up and old filter oil, and can be washed away with water. Complete instructions are included.
K&N Air Filter Cleaner is the only cleaner recommended to clean K&N cotton air filter elements. The 99-0606 Air Filter Cleaner will bring your K&N oiled cotton air filter to like new condition. K&N Power Kleen works to dissolve the dirt build up and old filter oil, and can be washed away with water. The use of other cleaning solutions can void the air filter's warranty. It is so good at cleaning greasy dirt and grime that it can also be used as an industrial strength degreaser. Part 99-0606 is a 12 ounce pump bottle of Power Kleen. Complete cleaning instructions are on bottle.
K&N Air Filter Cleaner is the only cleaner recommended to clean K&N cotton air filter elements. The 99-0606 Air Filter Cleaner will bring your K&N oiled cotton air filter to like new condition. K&N Power Kleen works to dissolve the dirt build up and old filter oil, and can be washed away with water. The use of other cleaning solutions can void the air filter's warranty. It is so good at cleaning greasy dirt and grime that it can also be used as an industrial strength degreaser. Part 99-0606 is a 12 ounce pump bottle of Power Kleen. Complete cleaning instructions are on bottle.
- High performance cleaner and degreaser
- The only cleaner designed specifically for K&N cotton filters
- Dissolves the dirt build up and old filter oil
- Washes away with water
| Attributes | |
| Alternate Part Number | 99-0606 |
| ASIN | B00029WYDK |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Container Type | Spray Bottle |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 3402505100 |
| Hazardous Material Code | Y |
| Item Weight | 1.000 lbs. (0.4 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | No |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 8.5 in (216 mm), 8.500 in. (216mm) |
| Product Box Length | 2.25 in (57 mm), 2.250 in. (57mm) |
| Product Box Width | 2.25 in (57 mm), 2.250 in. (57mm) |
| Product Style | Accessories |
| SDR Required Flag | Y |
| SDS Sheet Number | 99-0606-REV 4_NA_ENG.pdf |
| Standard Pack | 12 |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| GTIN | 10024844000306 |