K&N Synthetic Air Filter Cleaner loosens and dissolves dirt and grime build up on synthetic filters. This cleaner is perfect for K&N Hybrid air filters and other synthetic air filters. Comes in a a 32 ounce spray bottle.
K&N 99-0624 is a 32 ounce spray bottle of K&N Synthetic Air Filter Cleaner. The 99-0624 air filter cleaner will bring your K&N synthetic air filter to like new condition. It works to dissolve grime and dirt build up, then it can be washed away with water. It is a great cleaner for K&N Hybrid air filters, K&N Blackhawk air filters, Dryflow air filters and other synthetic air filters.
K&N 99-0624 is a 32 ounce spray bottle of K&N Synthetic Air Filter Cleaner. The 99-0624 air filter cleaner will bring your K&N synthetic air filter to like new condition. It works to dissolve grime and dirt build up, then it can be washed away with water. It is a great cleaner for K&N Hybrid air filters, K&N Blackhawk air filters, Dryflow air filters and other synthetic air filters.
- Pump spray bottle
- Specially formulated for synthetic filters
- Dissolves dirt and grime
- High performance cleaner
| Attributes | |
| Alternate Part Number | 99-0624 |
| ASIN | B004I9JTUG |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Container Type | Spray Bottle |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 3402505100 |
| Hazardous Material Code | Y |
| Item Weight | 2.400 lbs. (1.1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | No |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 10.6 in (269 mm), 10.600 in. (269mm) |
| Product Box Length | 4.4 in (112 mm), 4.400 in. (112mm) |
| Product Box Width | 2.8 in (71 mm), 2.800 in. (71mm) |
| Product Style | Accessories |
| SDR Required Flag | Y |
| SDS Sheet Number | 99-0624 NA_ENG.pdf |
| Standard Pack | 12 |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 2.4 lb (1.1 kg) |
| GTIN | 10024844286083 |