K&N's heavy duty air filter cleaner helps break down dirt and grime caught by the hybrid filter material so it can be rinsed out with a hose or pressure washer. Comes in a 1 gallon container.
K&N 99-0638 is a 1 US gallon container of K&N Heavy Duty Air Filter Cleaner. It is the only cleaner recommended for cleaning heavy duty commercial grade air filters. This cleaner can be used to clean K&N heavy duty air filters for large turbo diesel engines, class 6-8 over-the-road trucks, agricultural and earth moving equipment, and diesel motor homes. The 99-0638 air filter cleaner will bring your K&N heavy duty air filter to like new condition. It works to dissolve dirt and grime caught by the hybrid filter material and, then it can be rinsed out with a hose or pressure washer.
K&N 99-0638 is a 1 US gallon container of K&N Heavy Duty Air Filter Cleaner. It is the only cleaner recommended for cleaning heavy duty commercial grade air filters. This cleaner can be used to clean K&N heavy duty air filters for large turbo diesel engines, class 6-8 over-the-road trucks, agricultural and earth moving equipment, and diesel motor homes. The 99-0638 air filter cleaner will bring your K&N heavy duty air filter to like new condition. It works to dissolve dirt and grime caught by the hybrid filter material and, then it can be rinsed out with a hose or pressure washer.
- High performance cleaner and degreaser
- Specially formulated for K&N's heavy duty commercial grade air filters
- Dissolves the dirt build up and old filter oil
- Washes away with water
| Attributes | |
| Alternate Part Number | 99-0638 |
| ASIN | B0049MGCOI |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Container Type | Jug |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 3402505100 |
| Hazardous Material Code | Y |
| Item Weight | 8.100 lbs. (3.7 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | No |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 5.5 in (140 mm), 5.500 in. (140mm) |
| Product Box Length | 11.25 in (286 mm), 11.250 in. (286mm) |
| Product Box Width | 5.5 in (140 mm), 5.500 in. (140mm) |
| Product Style | Accessories |
| SDR Required Flag | Y |
| SDS Sheet Number | 99-0638 NA_ENG.pdf |
| Standard Pack | 4 |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 8.1 lb (3.7 kg) |
| GTIN | 10024844277753 |