K&N Sealing Grease provides an airtight fit around sealing surfaces on all types of air filter elements. It resists heat and will not melt or run off. The sealing grease 99-0704 comes in a 6 ounce tube.
K&N Sealing Grease 99-0704 provides an airtight fit around sealing surfaces on all types of air filter elements. It resists heat and will not melt or run off. K&N Sealing Grease is designed to ensure the filter stays sealed in rugged environments. It is not to be used on clamp-on filter elements. K&N Sealing Grease 99-0704 comes in a 6 ounce tube.
K&N Sealing Grease 99-0704 provides an airtight fit around sealing surfaces on all types of air filter elements. It resists heat and will not melt or run off. K&N Sealing Grease is designed to ensure the filter stays sealed in rugged environments. It is not to be used on clamp-on filter elements. K&N Sealing Grease 99-0704 comes in a 6 ounce tube.
- Seals air leaks between air filter components
- Holds up to high temperature without breaking down
- Designed for push-in, push-on and other non-clamp-on air filter seals
- Grease is dispensed from a squeeze tube
| Attributes | |
| Alternate Part Number | 99-0704 |
| ASIN | B000BR51SI |
| Base Pack Net Weight | 170 gm |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Container Type | Tube |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 2710193750 |
| Hazardous Material Code | Y |
| Item Weight | 0.500 lbs. (0.2 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Metal Gross Weight | 0 gm |
| NAFTA Preference Criterion Code | C |
| Oil on Gross Weight | 0 gm |
| Package Contents | 6 oz Tube |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Bag |
| Paper Gross Weight | 0 gm |
| Plastics Gross Weight | 34 gm |
| Product Box Height | 7.5 in (191 mm), 7.500 in. (191mm) |
| Product Box Length | 1.75 in (44 mm), 1.750 in. (44mm) |
| Product Box Width | 3 in (76 mm), 3.000 in. (76mm) |
| Product Style | Accessories |
| Rubber Gross Weight | 0 gm |
| SDR Required Flag | Y |
| SDS Sheet Number | 99-0704_AUS_AE_020326.pdf |
| Standard Pack | 50 |
| Tissue Gross Weight | 0 gm |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.5 lb (0.2 kg) |
| GTIN | 10024844031270 |