K&N Air Filter Oil is the only oil specially formulated to work in combination with the cotton fabric in K&N air filter elements providing a superior air filtration system. The air filter oil comes in a 1/2 ounce pillow pack.
K&N 99-11312 is a 1/2 ounce pillow pack of air filter oil. K&N Air Filter Oil is the only oil specially formulated to work in combination with the cotton fabric in K&N air filter elements providing a superior air filtration system. When used as directed, it quickly penetrates the filter pleats, where it remains suspended in the cotton fabric. Saturation is maintained until the element is cleaned with K&N Air Filter Cleaner.
K&N 99-11312 is a 1/2 ounce pillow pack of air filter oil. K&N Air Filter Oil is the only oil specially formulated to work in combination with the cotton fabric in K&N air filter elements providing a superior air filtration system. When used as directed, it quickly penetrates the filter pleats, where it remains suspended in the cotton fabric. Saturation is maintained until the element is cleaned with K&N Air Filter Cleaner.
- The only oil designed specifically for K&N filters
- Specially formulated to improve air filter performance
- Quickly penetrates and saturates the filter pleats
- One 1/2 ounce pillow pack
| Attributes | |
| Alternate Part Number | 99-11312 |
| ASIN | B000E7H3JU |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | Red |
| Container Type | Pillow |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 3402505100 |
| Hazardous Material Code | Y |
| Item Weight | 0.100 lbs. (0 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 1 in (25 mm), 1.000 in. (25mm) |
| Product Box Length | 6 in (152 mm), 6.000 in. (152mm) |
| Product Box Width | 4.13 in (105 mm), 4.130 in. (105 mm) |
| Product Style | Accessories |
| SDR Required Flag | Y |
| SDS Sheet Number | 99-11312 CAN ENG.pdf |
| Standard Pack | 80 |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.1 lb (0 kg) |
| GTIN | 10024844018912 |