Can be used to attach smog tubes, crank case ventilation tubes or other vacuum related accessories
Vent tubes can be used to attach smog tubes, crank case ventilation tubes or other vacuum related accessories. Requires creating 1/4 inch NPT threaded fitting in filter base, valve cover or other assembly where used.
Vent tubes can be used to attach smog tubes, crank case ventilation tubes or other vacuum related accessories. Requires creating 1/4 inch NPT threaded fitting in filter base, valve cover or other assembly where used.
- Includes 1/4 inch, 3/8 inch, 1/2 inch, 5/8 inch vent tubes and one blanking plug
- 1/4 inch NPT threaded male fitting
- Universal application
- Fits Orion and Apollo air intake systems
| Attributes | |
| Alternate Part Number | A2053-RC5052 |
| Angle | Straight |
| ASIN | B06XPQ3M3F |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | GB |
| Emission Code | Legal US |
| Fitting Size | N/A |
| Fitting Type | Hose Clamp |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 3917400000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Weight | 0.100 lbs. (0 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Aluminum |
| NAFTA Preference Criterion Code | D |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 0.79 in (20 mm), 0.790 in. (20mm) |
| Product Box Length | 6.06 in (154 mm), 6.060 in. (154mm) |
| Product Box Width | 5.71 in (145 mm), 5.710 in. (145 mm) |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 25 |
| Style | Threaded |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.1 lb (0 kg) |
| GTIN | 10024844364750 |