K&N Replacement Air Filters are ideal for extended use in dirty and dusty off-road riding and provide clean carburetion even at high altitude. K&N air filters are washable and reusable and provide high air-flow with excellent filtration.
K&N off-road replacement air filters are ideal for extended use in dirty and dusty off-road riding and provide clean carburetion even at high altitude. Generally, no jet changes are required with just a K&N filter element. K&N replacement air filters are washable and reusable and provide high air-flow with excellent filtration.
K&N off-road replacement air filters are ideal for extended use in dirty and dusty off-road riding and provide clean carburetion even at high altitude. Generally, no jet changes are required with just a K&N filter element. K&N replacement air filters are washable and reusable and provide high air-flow with excellent filtration.
- Designed to provide increased horsepower and acceleration
- Specifically developed for Off-Road, Motocross, ATVs, UTVs and Side by Sides
- Pleated cotton media provides a large filtration area offering low restriction, high-capacity and long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Fits directly into OEM air box with application specific sealing bead ensuring a precise fit
- No fuel management modifications are required to obtain increased performance
- Washable & reusable, most are pre-oiled and ready to ride
- One Year Limited Warranty
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2011-2014 | Can-Am Commander 1000 |
| 2013-2017 | Can-Am Commander 1000 DPS |
| 2017 | Can-Am Commander 1000 Limited |
| 2012-2017 | Can-Am Commander 1000 LTD |
| 2016-2017 | Can-Am Commander 1000 Mossy Oak Hunting Edition |
| 2011-2013 | Can-Am Commander 1000 X |
| 2011-2017 | Can-Am Commander 1000 XT |
| 2014-2017 | Can-Am Commander 1000 XT-P |
| 2019-2020 | Can-Am Commander 1000 XT-P |
| 2018-2020 | Can-Am Commander 1000R DPS |
| 2019-2020 | Can-Am Commander 1000R Limited |
| 2018 | Can-Am Commander 1000R Mossy Oak Hunting Edition |
| 2018-2020 | Can-Am Commander 1000R XT |
| 2011-2020 | Can-Am Commander 800R |
| 2015-2020 | Can-Am Commander 800R DPS |
| 2011-2020 | Can-Am Commander 800R XT |
| 2013 | Can-Am Commander DPS 1000 |
| 2013-2014 | Can-Am Commander DPS 800R |
| 2014-2020 | Can-Am Commander Max 1000 DPS |
| 2017 | Can-Am Commander Max 1000 Limited |
| 2015-2017 | Can-Am Commander Max 1000 LTD |
| 2014-2018 | Can-Am Commander Max 1000 XT |
| 2019-2020 | Can-Am Commander Max 1000R XT |
| 2019-2020 | Can-Am Commander Max 1000R XT-P |
| 2017-2020 | Can-Am Commander Max 800R DPS |
| 2013-2016 | Can-Am Maverick 1000R |
| 2016-2018 | Can-Am Maverick 1000R DPS |
| 2015-2016 | Can-Am Maverick 1000R X ds |
| 2018 | Can-Am Maverick 1000R X mr |
| 2015-2016 | Can-Am Maverick 1000R X mr DPS |
| 2015 | Can-Am Maverick 1000R X rs DPS |
| 2017-2018 | Can-Am Maverick 1000R X xc |
| 2015-2016 | Can-Am Maverick 1000R X xc DPS |
| 2016-2018 | Can-Am Maverick 1000R XC |
| 2018 | Can-Am Maverick 1000R xc DPS |
| 2014-2015 | Can-Am Maverick Max 1000R |
| 2016-2018 | Can-Am Maverick Max 1000R DPS |
| 2015-2016 | Can-Am Maverick Max 1000R X ds |
| 2017-2018 | Can-Am Maverick Max 1000R X mr |
| 2015 | Can-Am Maverick Max 1000R X rs DPS |
| 2014 | Can-Am Maverick Max X rs DPS 1000R |
| 2014 | Can-Am Maverick X mr 1000R |
| 2013-2014 | Can-Am Maverick X rs 1000R |
| 2014 | Can-Am Maverick X rs DPS 1000R |
| 2014 | Can-Am Maverick X xc DPS 1000R |
| Attributes | |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Panel |
| Alternate Part Number | CM-8011 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.88 oz (56 ml) |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1.063 in (27 mm) |
| Item Type | High Performance |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes |
| Outside Length | 13 in (330 mm) |
| Outside Width | 10.5 in (267 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 15.06 in (383 mm) |
| Product Box Length | 11.06 in (281 mm) |
| Product Box Width | 2.34 in (60 mm) |
| Product Style | Panel Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 6 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 12 |
| Washable | Yes |
| Weight | 1.6 lb (0.7 kg) |
| GTIN | 10024844287622 |