K&N's replacement High-Flow Air Filters are designed to increase horsepower while providing exceptional engine protection, and are covered by K&N's No-Hassle Lifetime Limited Warranty.
K&N washable, reusable High-Flow Air Filters feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N's No-Hassle Lifetime Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N's most popular product!
K&N washable, reusable High-Flow Air Filters feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N's No-Hassle Lifetime Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N's most popular product!
- ENGINEERED POWER: State-of-the-art air filter media is designed to increase horsepower and acceleration as well as improve overall engine performance
- RUGGED CONSTRUCTION: K&N Air Filters are manufactured with durable, premium materials and state-of-the-art construction methods to last a lifetime
- 4 LAYERS OF PROTECTION: Multiple layers of premium cotton gauze treated with a specially-designed tacking agent work together to create an intricate mesh of engine filter media that is designed to block and trap harmful contaminants
- CLEAN ONCE EVERY 5 YEARS: Engine air filter only needs cleaning every 75,000 miles under normal highway driving conditions (5 years based on the average miles driven per year of 15,000 miles)
- REUSABLE K&N FILTER SAVES YOU MONEY: A K&N washable, reusable air filter will save you up to $125 vs. purchasing multiple disposable filters (compared to MSRP in USD of corresponding OE filters for 200,000 miles of highway driving)
- ULTIMATE LONGEVITY: No-hassle lifetime limited warranty on stock replacement K&N air filters- limitations apply
- EASY INSTALLATION: K&N Air Filters are pre-oiled and ready to drop into your factory air box- they are one of the easiest and most cost-effective vehicle upgrades for quick performance gains
- REDUCES WASTE: Over 200 million disposable air filters and their packaging waste wind up in landfills each year- reusable filters help reduce waste in our landfills
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1967-1971 | American Motors Ambassador |
| 1964 | American Motors American |
| 1967-1968 | American Motors American |
| 1978-1980 | American Motors AMX |
| 1978-1983 | American Motors Concord |
| 1980-1988 | American Motors Eagle |
| 1970-1978 | American Motors Gremlin |
| 1970-1977 | American Motors Hornet |
| 1968-1974 | American Motors Javelin |
| 1966-1967 | American Motors Marlin |
| 1971-1978 | American Motors Matador |
| 1975-1980 | American Motors Pacer |
| 1969 | American Motors Rambler |
| 1967-1970 | American Motors Rebel |
| 1979-1983 | American Motors Spirit |
| 1979 | Dodge B100 |
| 1984-1987 | Dodge B150 |
| 1979 | Dodge B200 |
| 1984-1987 | Dodge B250 |
| 1979 | Dodge CB300 |
| 1979 | Dodge D100 |
| 1979 | Dodge D150 |
| 1979 | Dodge D200 |
| 1987-1988 | Dodge Dakota |
| 1979 | Dodge Ramcharger |
| 1979 | Dodge W150 |
| 1979 | Dodge W200 |
| 1963 | Ford 300 |
| 1966-1967 | Ford Bronco |
| 1963-1967 | Ford Club Wagon |
| 1962-1967 | Ford Country Sedan |
| 1962-1967 | Ford Country Squire |
| 1964-1967 | Ford Custom |
| 1965-1967 | Ford Custom 500 |
| 1961-1967 | Ford Econoline |
| 1961-1967 | Ford F-100 |
| 1961-1967 | Ford F-250 |
| 1961-1967 | Ford F-350 |
| 1962-1967 | Ford Fairlane |
| 1960-1968 | Ford Falcon |
| 1961-1965 | Ford Falcon Sedan Delivery |
| 1963-1967 | Ford Galaxie |
| 1963-1967 | Ford Galaxie 500 |
| 1965 | Ford LTD |
| 1964-1967 | Ford Mustang |
| 1961-1967 | Ford P-100 |
| 1962-1967 | Ford P-350 |
| 1963-1967 | Ford Ranch Wagon |
| 1960-1967 | Ford Ranchero |
| 1963 | Ford Sprint |
| 1965 | Ford Thunderbird |
| 1967-1968 | International Scout 800 |
| 1974-1986 | Jeep Cherokee |
| 1972-1983 | Jeep CJ5 |
| 1972-1975 | Jeep CJ6 |
| 1976-1986 | Jeep CJ7 |
| 1986 | Jeep Comanche |
| 1984-1986 | Jeep Grand Wagoneer |
| 1981-1984 | Jeep Scrambler |
| 1970-1973 | Jeep Wagoneer |
| 1980-1986 | Jeep Wagoneer |
| 1987-1990 | Jeep Wrangler |
| 1971-1972 | VAM Javelin |
| Attributes | |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Shape | Round |
| Alternate Part Number | E-1080 |
| ASIN | B00062YK26 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Outside Diameter | N/A |
| Color | Heather Red |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Inside (in.) | 8 |
| Diameter Outside (in.) | 10 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.9 oz (27 ml) |
| Filter Style | Dry |
| Flange Angle | 0 Degree |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 2.25 in (57 mm) |
| Height (in.) | 2.25 in. (57mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | 8 in (203 mm) |
| Item Height | 2.250 in. (57mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 1.400 lbs. (0.6 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Machine Washable | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | None |
| Oil Included | Yes, Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Diameter | 10 in (254 mm) |
| Outside Width | 10 in (254 mm) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Overall Length | N/A |
| Overall Length (in.) | N/A |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 10.31 in (262 mm), 10.310 in. (262mm) |
| Product Box Length | 10.19 in (259 mm), 10.190 in. (259mm) |
| Product Box Width | 3.94 in (100 mm), 3.940 in. (100 mm) |
| Product Style | Round Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round |
| Standard Pack | 6 |
| Top Material | None |
| Top Material/Finish | None |
| Top Style | Open |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Washable | Yes |
| Weight | 1.4 lb (0.6 kg) |
| Width | 10.000 in. |
| Width (in.) | 10 |
| GTIN | 10024844001990 |