K&N's replacement High-Flow Air Filters are designed to increase horsepower while providing exceptional engine protection, and are covered by K&N's No-Hassle Lifetime Limited Warranty.
K&N washable, reusable High-Flow Air Filters feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N's No-Hassle Lifetime Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N's most popular product!
K&N washable, reusable High-Flow Air Filters feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N's No-Hassle Lifetime Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N's most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1958 | American Motors Ambassador |
| 1960-1970 | American Motors Ambassador |
| 1959-1962 | American Motors American |
| 1964-1968 | American Motors American |
| 1968-1970 | American Motors AMX |
| 1961-1966 | American Motors Classic |
| 1961-1962 | American Motors Custom |
| 1961-1962 | American Motors Deluxe |
| 1968-1970 | American Motors Javelin |
| 1965-1967 | American Motors Marlin |
| 1959-1960 | American Motors Rambler |
| 1969 | American Motors Rambler |
| 1958-1961 | American Motors Rebel |
| 1967-1970 | American Motors Rebel |
| 1961-1962 | American Motors Super Six |
| 1957 | Chrysler 300 |
| 1960-1964 | Chrysler 300 |
| 1966 | Chrysler 300 |
| 1957-1964 | Chrysler Imperial |
| 1966 | Chrysler Imperial |
| 1957-1964 | Chrysler New Yorker |
| 1966 | Chrysler New Yorker |
| 1957-1964 | Chrysler Newport |
| 1966 | Chrysler Newport |
| 1960 | Chrysler Saratoga |
| 1960-1962 | Chrysler Town & Country |
| 1960-1961 | Chrysler Windsor |
| 1961 | DeSoto Adventurer |
| 1961 | DeSoto DeSoto |
| 1961 | DeSoto Fireflite |
| 1964-1966 | Dodge A100 |
| 1964-1965 | Dodge A100 Truck |
| 1950 | Dodge B-1 |
| 1950 | Dodge B-2 |
| 1951-1952 | Dodge B-3 |
| 1953 | Dodge B-4 |
| 1953 | Dodge B-4 Truck |
| 1954-1955 | Dodge C-1 |
| 1954-1955 | Dodge C-1 Truck |
| 1954-1955 | Dodge C-3 |
| 1957-1959 | Dodge Coronet |
| 1965-1966 | Dodge Coronet |
| 1960 | Dodge Custom |
| 1957-1959 | Dodge D100 Pickup |
| 1960-1965 | Dodge D100 Series |
| 1957-1959 | Dodge D200 Pickup |
| 1960-1965 | Dodge D200 Series |
| 1957-1959 | Dodge D300 Pickup |
| 1960-1965 | Dodge D300 Series |
| 1960-1962 | Dodge Dart |
| 1964-1967 | Dodge Dart |
| 1961 | Dodge Lancer |
| 1960 | Dodge Matador |
| 1966 | Dodge Monaco |
| 1960-1961 | Dodge Polara |
| 1966 | Dodge Polara |
| 1950 | Dodge Power Wagon |
| 1958 | Dodge Power Wagon |
| 1957-1960 | Dodge Truck |
| 1957-1959 | Dodge W100 Pickup |
| 1960-1965 | Dodge W100 Series |
| 1957-1959 | Dodge W200 Pickup |
| 1960-1965 | Dodge W200 Series |
| 1957-1959 | Dodge W300 Pickup |
| 1960-1965 | Dodge W300 Series |
| 1958-1962 | Dodge Wm300 Power Wagon |
| 1965-1966 | Plymouth Barracuda |
| 1961-1964 | Plymouth Belvedere |
| 1966 | Plymouth Belvedere |
| 1965-1966 | Plymouth Belvedere II |
| 1961 | Plymouth Custom |
| 1962-1963 | Plymouth Fleet Special |
| 1961-1966 | Plymouth Fury |
| 1965-1966 | Plymouth Fury II |
| Attributes | |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Oval |
| Air Filter Shape | Oval |
| Alternate Part Number | E-1957 |
| ASIN | B00062YKG2 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| Base Outside Length | 11.063 in (281 mm) |
| Base Outside Width | 6.5 in (165 mm) |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Outside Diameter | N/A |
| Color | Heather Red |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Inside (in.) | OEM |
| Diameter Outside (in.) | OEM |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.3 oz (39 ml) |
| Filter Style | Dry |
| Flange Angle | 0 degrees, 0 Degree |
| Flange Inside Diameter | 0 in (0 mm) |
| Flange Length | 0 in (0 mm) |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 3.5 in (89 mm) |
| Height (in.) | 3.50 in. (89mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | OEM |
| Inside Length | 9.625 in (244 mm) |
| Inside Width | 5 in (127 mm) |
| Item Height | 3.500 in. (89mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 1.400 lbs. (0.6 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Machine Washable | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | None |
| Oil Included | Yes, Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Diameter | OEM |
| Outside Length | 11.063 in (281 mm), 11.063 in. (281mm) |
| Outside Width | 6.5 in (165 mm), 6.500 in. (165mm) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Overall Length | N/A |
| Overall Length (in.) | N/A |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 10.31 in (262 mm), 10.310 in. (262mm) |
| Product Box Length | 10.19 in (259 mm), 10.190 in. (259mm) |
| Product Box Width | 3.94 in (100 mm), 3.940 in. (100 mm) |
| Product Style | Oval Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Oval |
| Standard Pack | 6 |
| Top Material | None |
| Top Material/Finish | None |
| Top Outside Length | 11.063 in (281 mm) |
| Top Outside Width | 6.5 in (165 mm) |
| Top Style | Open |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Washable | Yes |
| Weight | 1.4 lb (0.6 kg) |
| Width | 6.500 in. |
| Width (in.) | 6.5 |
| GTIN | 10024844022582 |