K&N's replacement High-Flow Air Filters are designed to increase horsepower while providing exceptional engine protection, and are covered by K&N's No-Hassle Lifetime Limited Warranty.
K&N washable, reusable High-Flow Air Filters feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N's No-Hassle Lifetime Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N's most popular product!
K&N washable, reusable High-Flow Air Filters feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N's No-Hassle Lifetime Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N's most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Attributes | |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Large End Diameter | 6.75 in (171 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Round Tapered |
| Alternate Part Number | E-2232 |
| ASIN | B000E7FNPQ |
| Base Outside Diameter | 6.75 in (171 mm) |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.69 oz (20 ml) |
| Flange Angle | 0 degrees |
| Flange Inside Diameter | 2.75 in (70 mm) |
| Flange Length | 0.75 in (19 mm) |
| Flange Offset | 0 in (0 mm) |
| Flange Type | Centered |
| Flanges | 1 |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 3.25 in (83 mm) |
| Inner Wire | No |
| Item Type | High Performance |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 7.13 in (181 mm) |
| Product Box Length | 7.06 in (179 mm) |
| Product Box Width | 7.06 in (179 mm) |
| Product Style | Round Tapered Universal Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 4 |
| Top Material | None |
| Top Outside Diameter | 5.875 in (149 mm) |
| Top Style | Metal |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Washable | Yes |
| Weight | 1.3 lb (0.6 kg) |
| GTIN | 10024844093674 |